SIHS 2024Som 25-åring var hon första reserv till EM i hoppning. Idag, 17 år senare, är Erika Lickhammer-van Helmond återigen och nosar på högsta internationella nivå. I veckan rider hon för första gången in i Strawberry Arena.
Erika Lickhammer-van Helmond: ”Har lärt mig så mycket”

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.
Redan prenumerant?
Aldrig skapat ett digitalt konto?
Erika Lickhammer-van Helmond har tävlat mot de bästa i de flesta ålderskategorier – redan som ponnyryttare hoppade hon på högsta nivå och red bland annat i Globen när det begav sig.
Som 25-åring var hon reserv till EM i hoppning i Mannheim 2007 och sedan följde ett par år med familjebildning och tävlingar på lägre nivå. Idag är 42-åriga Erika på den hittills högsta punkten av sin karriär.
– Jag har aldrig varit på den här nivån så pass länge som jag är nu, med stabila resultat under lång tid. Det är en annan jämnhet nu. Just nu har jag tre hästar som hoppar rankningsklasser och gör det väldigt bra. Det känns inte som en tillfällighet – även om man absolut kan ha ett dåligt resultat, det har alla ibland – men det går åt rätt håll, man får ännu mer erfarenhet. Vi blir lite starkare och bättre hela tiden.
Hon jämför med känslan som fanns när hon senast red på internationell toppnivå, ”när man var ung och kanske inte riktigt förstod”.
– Nu är det en helt annan grej tycker jag, det är mycket mer seriöst och man har mycket mer att falla tillbaka på om det skulle hända något med någon häst. En stabilitet och en bredd som jag faktiskt aldrig har haft innan.
Efter att sönerna fötts var det ingen självklarhet att kunna rida på toppnivå igen. Därför är också glädjen över fina resultat än större nu.
– Det är jättekul att få göra det med så här fina hästar, att jag kan hålla mig på den här nivån och fortsätta utvecklas. Jag har haft 10-15 år där jag inte tävlat mer än på tvåstjärnig nivå, så de senaste två åren har varit lite av en comeback på den här högre nivån.
Gör många tävlingsstarter
Erika Lickhammer-van Helmond är en flitig tävlingsryttare. I stallet finns närmare tio hästar som hoppas på internationell nivå, men stjärnorna som plockat flera topplaceringar ute i Europa den senaste tiden är främst I. Comme Tessa VHL (KWPN sto f -13, e Comme il Faut-Casall, uppf/äg Erika Lickhammer, VHL) och Koberlina TN (KWPN sto f -15, e Eldorado vd Zeshoek-Verdi TN, uppf Team Mijhof, äg Whitney Sorensen).
– Tessa har jag haft i elva år, hon är född här och är den som jag ser som min bästa häst nu. Hon är extremt försiktig och har all kapacitet. Koberlina är en väldigt väldigt bra andrahäst, som kan hoppa in som förstahäst på vilken tävling som helst. De är ganska jämna, konstaterar Erika.
Jag avgudar den hästen.
Det är fler som sett kapaciteten i Tessa, men till skillnad från resten av Erikas hästar är stoet inte till salu.
– Hon är den enda. Samtidigt är hon den mest populära hästen jag någonsin har suttit på – jag har aldrig haft en så eftertraktad häst som Tessa. Varje vecka hör folk av sig till oss om henne. Men jag känner att hon har inte kostat oss några pengar, vi har fött upp henne själva. Hon är ganska självförsörjande nu, hon hoppar in sina pengar, och jag kommer aldrig få en Tessa igen. Genom att vi säljer andra hästar kan vi behålla henne, hon ger så mycket glädje, säger Erika och fortsätter:
– Jag är tillräckligt gammal för att ha gjort det här så pass länge och känner att jag också vill kunna njuta av det. Jag avgudar den hästen. Och inte bara jag, det gör hela min familj och mitt team.
Första gången i Strawberry Arena
Erika Lickhammer-van Helmond är en av sju svenska hoppryttare som rider de internationella hoppklasserna under Sweden International Horse Show denna vecka. Med sig har hon sina två bästa ston.
– Jag är jätteglad över att få komma till Stockholm, det här är den uttagningen som jag nog är gladast för i år. Jag hade tre mål för mig själv detta år – jag ville rida Göteborg, Stadion och Stockholm. Det är ju inte så många svenska ryttare som får rida i Stockholm, så jag är otroligt glad för det, säger Erika, som ridit i Globen men aldrig i Strawberry Arena.
– Jag ska ta med hela min holländska familj, och försöka njuta varje sekund. Och så hoppas jag ju kunna prestera bra också förstås.
Siktar ännu högre
Idag ingår Erika Lickhammer-van Helmond i landslagets B-trupp med sina topphästar. Att klättra upp till en eventuell mästerskapstrupp ser hon som ett rimligt mål framöver.
– Fortsätter jag att göra det jag gör och vi får hålla oss sunda så tror jag absolut att Tessa och jag kommer gå upp i högsta ligan så småningom. Men det är ingenting jag stressar för, jag har aldrig stressat med den hästen. Jag tycker det är så intressant, så mycket jag har lärt mig de senaste två åren. Att man kan göra det även efter man fyllt 40 – det är det som är så underbart med ridning och hästar. Man lär sig hela tiden.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på