DjurplågeriKraftigt avmagrade hästar, eftersatt hovvård och två hästar som dog eller fick avlivas. Nu åtalas en kvinna i 45-årsåldern för djurplågeri efter missförhållanden på en hästgård i Heby kommun. Kvinnan nekar till brott.
Hästar dog av svält – tre år senare kommer åtalet

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Det var under hösten 2023 som förhållandena på hästgården i Heby kommun uppdagades, berättar Upsala Nya Tidning. Kvinnan drev vid tidpunkten en verksamhet där hon, utöver sina egna hästar, hade flera andra hästar inackorderade.
Hade flera inackorderingar
När en hästägare kom till gården för att hämta tre av sina hästar var flera av djuren kraftigt avmagrade. En av de tre hästarna var i så dåligt skick att den avled kort efter transporten från gården.
Även andra hästägare med hästar uppstallade på gården började agera och Länsstyrelsen kopplades in. En veterinär som senare besökte gården uppgav i polisförhör att flera av de omkring 15 hästar som då fanns kvar hade utsatts för långvarigt lidande och var magra efter att ha fått för lite foder.
I utredningen beskrivs bland annat undernäring och eftersatt hovvård. Ett fyra månader gammalt föl och en ettårig häst beskrevs som extremt små för sina åldrar, något som enligt utredningen talade för att undernäringen hade pågått under hela deras uppväxt.
Liggande häst släpades efter bil
Vid ett tillfälle under hösten larmades även polis till gården sedan en person gjort en orosanmälan efter att ha sett en liggande häst släpas efter en bil.
När veterinär kom till platsen bedömdes hästens allmäntillstånd vara kraftigt nedsatt. Polisen beslutade därefter, på veterinärens rekommendation, att hästen skulle avlivas.
Enligt uppgifterna hade flera personer redan tidigare kontaktat Länsstyrelsen om brister i djurhållningen. Någon inspektion genomfördes dock inte förrän situationen hade förvärrats under hösten 2023. Länsstyrelsen beslutade senare att kvinnan skulle beläggas med djurförbud.
Kvinnan förnekar brott. I polisförhör har hon i stället framfört en teori om att hästarnas tillstånd kan ha orsakats av att de blivit förgiftade av föroreningar i dricksvattnet.
Tog tre år innan åtal väcktes
Nu, tre år senare, har kvinnan åtalats för djurplågeri i flera fall. Sammanlagt omfattas nio hästar av åtalet. Enligt åklagaren har kvinnan orsakat hästarna lidande genom att inte ge dem tillräckligt med mat och vatten.
Kvinnan förnekar brott. I polisförhör har hon i stället framfört en teori om att hästarnas tillstånd kan ha orsakats av att de blivit förgiftade av föroreningar i dricksvattnet.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på