TronskifteEfter tio år som VD för SWB meddelar Helén Uddefors att hon går i pension hösten 2025. Rekryteringen av en efterträdare inleds efter nyår.
Helén Uddefors slutar som VD för SWB

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Efter tio år som VD för Svenska Varmblodiga Hästavelsförbundet (SWB) meddelar Helén Uddefors att hon går i pension hösten 2025.
– Helén har med sin djupa erfarenhet från näringslivet och sitt positiva ledarskap starkt bidragit till SWB:s s väl fungerande och stabila verksamhet. Under hennes ledning har SWB blomstrat och utvecklats i professionell riktning särskilt inom marknad, kommunikation och evenemang. Hon kommer att vara saknad av mig och många andra, men samtidigt hyser jag stor respekt för att hon väljer att gå i pension och njuta av det skedet i livet, säger Per Jansson, styrelseordförande i SWB.
Helén Uddefors kommenterar beslutet:
– Jag har haft väldigt fina år på SWB och ser fram emot ännu ett år med spännande utmaningar, fantastiska kollegor, människor och inte minst hästar. Nästa höst blir det tid för att utforska ett nytt kapitel i livet, säger hon.
Rekryteringen av en ny VD startar efter nyår och målet är att en efterträdare ska vara på plats under 2025. Under tiden fortsätter Helén Uddefors att leda organisationen.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på