Avelsnyheter
3 mars 20:01

Hingstnytt: Uppsnack för Herning Hingstekåring och Hannover fölresultat

HingstnyttVeckans hingstnytt laddar för hingstselekteringens säsongsavslutning i Herning där DWB arrangerar Hingstekåringen. Det görs en djupdykning i Hannoveranerförbundets publicerade statistik över födda föl 2024, ovanligt med publicerade data. SWB:s bruksprov väntar inom två veckor, anmälningstiden har gått ut och vi jämför med tidigare år.

Hingstnytt: Uppsnack för Herning Hingstekåring och Hannover fölresultat
Svenskfödde St. Emilion, uppfödd av Nina Sixtensson, slutade trea i sitt prov. 2023 var han näst populärast som fadershingst. Foto: Kiki Beelitz

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Kort och långt från hingstfronten, på nära håll och längre bort. I dagens globala marknad stannar inte uppfödarnas hingstval till sina ston vid Sveriges gränser eller i SWB:s stambok. Under den här vinjetten presenteras hingstrelaterade nyheter ett antal gånger per månad beroende på säsong.

Uppsnack DWB – Herning Hingstekåring

Om bara två dagar öppnar det stora danska avelsevenemanget med hingstselektering och dessutom både CDI3*, CDI5*, CSI3* och ungdoms- och unghästklasser parat med presentationsklasser med hingstar och naturligtvis Gallashow. Lägg till ett antal fotbollsplaner med mässa och storleken på evenemanget är kanske lite klarare.

DWB:s upplägg bygger på en mycket publik sortering och klassning av hingstarna som sedan gör olika flerdagarsprov vid annan tidpunkt och på annan plats. Hingstarna ska sedan tillbaka till Herning som 4-åring och kanske äldre än så för godkännande och uppvisning inför stor publik. Här kan stoägare både träffa hingstarna i de öppna stallarna och se hur de står sig mot jämnåriga och äldre i sin egen disciplin.

Opoque_dv3dl_kcl2617
Vid Hingstekåringen i Herning visas de 3-åriga hingstar bland annat i longering. Foto: Kim C Lundin

Den danska katalogen är dessutom ett uppslagsverk i sig. Härstamningsgrafiken rymmrer så mycket information som storlek, färg, diplomstatus. Till höger finns både uppgifter om vem som ställer ut, uppfödare med adress, födelsedata och förädlingsgrad finns utmärkt för alla liksom inavelsgrad. Symboler pekar ut om det är en DWB-häst, om den gått på auktion eller någon i stamtavlan. Längst ner finns möderne information och RDH är diplomsto som kommer i fyra valörer: Elite, Guld, silver och brons. I Herning hör du begreppet ”guld-medalje-hoppe” flera gånger om dagen, fritt översatt guld-diplom-sto.

Klicka upp bilderna i galleriet för att se detaljerna i den danska katalogen – en bibel för varje besökare av Hingstekåringen.

Katalog till Herning Hingstekåring
Startlistor till Hingstekåringens alla klasser
Minutschema i detalj – endast för extranördiga läsare, kräver katalogen för att tydas

Hingsnyheter – fokus Tyskland

Oldenburg flyttar hingstpremiering, igen

Flera av de tyska förbunden flyttade sin hingstpremiering från höst till vår när den tyska djurskyddslagen ändrades. Oldenburgförbundet var ett av dem som följde med över till andra sidan nyår tidigt. Nu gör förbundet helt om och flyttar tillbaka till mitten på november i år 2025.
– Tyvärr var våra medstamböcker inte beredda att följa vårt exempel och flytta sina besiktningar till januari eller februari, vilket försätter våra uppfödare i en konkurrensnackdel, sa Peer Eitenmüller från Oldenburgförbundet till Zuecheterforum.com
– Vi har konstaterat att ett senare besiktningsdatum inte automatiskt innebär en förbättring för hingstarna. Detta stöds också av nyare forskning. Vi finner det mycket viktigare att betrakta hingstarnas individuella utvecklingsnivå som ett antagningskriterium, snarare än att följa statiska ålderskrav. Dessutom har unga hingstar alltid möjlighet att delta i sadelbesiktningen i april.

Oldenburg_auktion_ose_old Art_
Med en annat datum för hingstselekteringen mssgynnas Oldenburgs uppfödare – auktionen kommer för sent. Foto: Oldenburgförbundet

De stamböcker som höll fast vid de traditionsenliga datumen var Trakehner-, Hannoveraner- och Westfalen-förbundet bland annat. I år kommer säsongen att börja med Oldenburg 13-15 november, följt av Hannover, Trakehner och sist Westfalen som slutar andra december. Den som vill följa aktiviteterna på plats får räkna med lite mer än två veckor i mitten på november och framåt.

Populäraste hingstarna i Hannover – fölstatistik publicerad

Det tillhör inte vanligheterna att de tyska förbunden släpper statistikinformation som rör hingstar och betäckningar. Hannoveranerförbundet har släppt sin topplista på de mesta fölfäderna 2024 och det är kanske inte mycket men det är svart på vitt på vilka som verkligen varit poppis-hingstar i förbundet – eller inte levt upp till ryktena.

Escaneno under Hannoveranerförbundets championat i augusti 2024.

Dressyrstammade hingstar med flest födda föl 2024

  • 177 föl Escaneno (Hann f -19 e Escamillo – Veneno)
  • 111 föl St. Emilion (Old f -19 e Suarez – Dante Weltino OLD) uppfödd av Nina Sixtensson
  • 106 föl Despacito (Hann f -15 e Don Nobless – Sandro Hit)
  • 101 föl Von Und Zu (Hann f -17 e Vitalis – Floriscount)
  • 90 Bonhoeffer (Hann f -19 e Bon Coeur – Carabas)
  • 79 föl Bon Esprit (Old f -20 e Bon Courage – Sezuan) Första årgången
  • 77 föl
    Fürst Belissaro (Hann f -11 e Fürstenball – Belissimo M)
    V-Power (Westf f -20 e Viva Gold OLD – Fidertanz)
  • 71 föl Dynamic Dream (Westf f -17 e Glock’s Dream Boy – Sir Donnerhall I)
  • 69 föl Escanto PS (Old f -19 e Escamillo – Fürstenball)
  • 68 föl Barbarossa (Hann f -20 e Bonds – For Romance I) Första årgången
  • 62 föl
    Be My Dancer (Westf f -19 e Benicio – Vivaldi)
    Shu Fu (Hann f -17 e Sezuan – Fürst Henrich)
  • 59 föl Bon Courage (Hann f -16 e Bon Coeur – Vivaldi)
  • 58 föl
    Sebastino PS (Old f -18 e Secret – Vivaldi)
    Va Bene (Bavar f -16 e Veneno – Belissimo M)
    Vitalis (KWPN f -07 e Vivaldi – D-Day)
  • 57 föl Escamillo (Rhein f -15 e Escolar – Rohdiamant)
  • 54 föl Glamourdale (KWPN f -11 e Lord Leatherdale – Negro)
  • 53 föl Secret Escape (Westf f -19 e Secret – Dresemann)
  • 51 föl
    V-Plus (Old f -14 e Vivaldi – Fürst Romancier)
    Venturo (Rhein f -20 e Valdiviani – Belissimo M) Första årgången
  • 49 föl Rockdale (Hann f -17 e Rock Springs – Damsey FRH)
  • 44 föl Vitalos (Hann f -17 e Vitalis – De Niro)
  • 42 föl
    Macchiato (Westf f -017 e Morricone I – Just Perfect)
    Santos (Old f -18 e Secret – Blue Hors Don Schufro)
  • 39 föl Viva Gold (Old f -16 e Vivaldi – For Romance I)
  • 37 Franco Nero (Hann f -14 e Franziskus FRH – Sorento)
  • 36 föl
    Bloomingdale (DSP f -19 e Belantis I – Rubin Royal OLD)
    Segantini (Hann f -018 e Secret – Fidermark NRW)
  • 35 föl Freigeist (Hann f -18 e Foundation – Competent)
  • 34 föl
    Benicio (Hann f -5 e Belissimo M – Velten Third)
    Bonds (Old f -13 e Benicio – Sir Donnerhall I)
    Diamantenglanz (Old f -19 e Diamond First – Bon Coeur)

Dressyrdrag i Hannover

De allra populäraste fäderna i den 47 hingstar långa listan var till övervägande del dressyrstammade. Detta är registrerade föl 2024 så antalet betäckningar är med ett överslag antal föl dividerat med 0,66 (⅔-delar) då det är ungefär så många dräktigheter som slutar med ett levande föl.

Att den nu återupprättade E-linjen dominerar är inte så förvånande där generationerna framöver från Ehrentusch och Ehrenpreis har skapat många fina hingstar med mycketgod ridbarhet och temperament men kanske inte alltid lång vacker hals. Tre söner Escaneno, Escanto PS, Extreme U.S. och fadern
Escamillo fick tillsammans över 330 föl.

Escaneno_tobias_schult_dr Hinni Lührs-behnke_foto_hannover_verband
Tobias Schult, hingsthållare och uppfödare till Escaneno tar emot Weltmeyer-priset från Hannoveranerförbundets ordförande D Hinni Lührs-Behnke i januari 2025. Foto: Hannoveraner Verband

Secret (DSP f -14 e Sezuan – St Moritz I) egen stjärna kanske mattats lite men originalet kommer till stoägarnas förfogande i år igen genom att åter stå på station. Under 2023 var de fyra sönerna Sebastino PS, Secret Escape, Santos och Segantini mycket populära. Lägger vi till Sezuan-ättlingarna sonen Shu Fu och sonsonen St. Emilion har linjen från Sezuan – eller egentligen ur Blue Hors Zacks hingstlinje – stått för nästan 360 föl.

Vitalis-i-frankfurt-med-isabel-freese
Vitalisi Frankfurt med Isabel Freese. Foto: Stefan Lafrentz

Inget slår dock ättlingarna till Vivaldi genom sonen Vitalis själv med på listan och ättlingar i två led där Von und Zu tog topp-placeringen. Hingstar med anor från V-linjen stod för nästan 480 föl.

Hingstarna i listan med namn på B representerar två linjer som båda går tillbaka till Bolero (Hann f -75 e Black Sky xx – Bleep xx) med en förädlingsgrad på 81,64 %. Hingstarna går antingen tillbaka till Brentano II med Benetton Dream FRH eller Beltain med Belissimo M. Hingstarna Benicio, Be my Dancer, Bonds och Barbarossa går tillbaka till Belissimo M medan Bloomingdale, Bonhoeffer, Bon Courage och Bon Esprit har Benetton Dream FRH i linjen.

Tinne Vilhelmson Silfvén med Benetton Dream FRH från förra årets tävling på Ericsberg i maj.
Tinne Vilhelmson Silfvén med Benetton Dream FRH från 2014 års SM-tävling på Ericsberg i maj. Foto: Kim Lundin

Få hopphingstar på topp

Det går nog inte att dra slutsatsen att det föds färre hoppföl i Hannover. Snarare är det nog så att hopphästuppfödare inte jagar i flock på samma sätt som dressyruppfödare. Betäckningarna är spridda på fler hingstar och därför når färre upp i denna lite udda topplista från Hannover.

Diathletico tävlar i Hagen 2024 med Alexander Uekermann.

Hoppstammade hingstar med flest födda föl 2024

  • 103 föl Diathletico (Hann f -16 e Diacontinus – Escudo I) final i unghäst-VM som 5- och 7-åring, fyra i BuCha som 7-åring, 8,81 poäng i sitt 50-dagarsprov
  • 88 föl Diacontinus (Hann f -10 e Diarado – Contendro I) bara slagen av sonen
  • 63 föl Esmeraldo (Holst f -19 e Emerald van’t Ruytershof – Caretino)
  • 51 Duplexx (Holst f -16 e Diarado – Heraldik xx) intressant för fälttävlansavel 69 % förädlingsgrad
  • 46 föl Diablue Ps (Old f -17 e Diaron OLD – Stakkato)
  • 42 föl Vatson Sitte (SBS f -05 e Cardento – Chellano Z)
  • 40 föl
    Jasper vant Gestelhof (BWP f -09 e Heartbreaker – Darco)
    Vidar (Hann f -14 e Viscount – Edward)
  • 38 föl Edward (Hann f -5 e Embassy I – Fabriano) uppsving för King Edwards far
  • 34 föl Khedira (Old f -15 e Kannan – Caretano Z)
  • 32 Captain Pezi (Hann f -20 e Cicero Z van Paemel – Lord Pezi) halvbror till Commissar Pezi och första årgången
Diaron
Diaron på hingstvvisning 2018 Foto: Kim C Lundin

Tung Diarado-dominans

De fyra Diarado-ättlingarna i topplistan borgar för att det föddes mer än 300 föl från söner och sonsöner till den lille svartbrune giganten.

Nästa utropstecken i listan är förekomsten av hingsten Edward i topplistan, både som far och morfar.

Smått och gott om SWB:s bruksprov

Läget inför SWB:s bruksprov är måndag i vecka 10 sådant att ordinarie anmälningstid har löpt ut 26 februari kl 18 , det går fortfarande att efteranmäla men det brukar vara väldigt få som går den vägen. Den sista dagen, två dagar efter senaste Hingstnytt, rörde det på sig uppåt men det har försvunnit lika många. Det är idag precis två veckor tills den första hingsten visas vid hand på Strömsholm.

Totalt finns det 45 hingstar anmälda i kategorierna som gör fullt prov. Av dem är 20 gångartshingstar och 25 hoppinriktade, tillskottet förra veckan kom i stort sett från dressyrstammade hingstar. Nya anmälningar är bland annat hingsten Filkes Animo (SWB f -22 e Filkes Red Fury– Sir Oldenburg) som är ägd av Maria Jurestam och anmäld av Jennie Jurestam som dressyrstammad hingst.

Screenshot
Anmälningsläget 2025 inför bruksprovet jämfört med tidigare genomförda prov. Grafik och siffror: Kim C Lundin

Trenden för 3-åringar är starkt nedåtgående och liknar läget 2019 och 2020 innan hingstreglementet radikalt förändrades till dagens system med Premierad / Acceperad. Det är verkligen något att jämföra med de över 1000 som visats i Europa eller de 38 anmälda i DWB där samtliga nu finns i katalog med namn, härstamning och mycket mer information.

Har du ett hingsttips, hör av dig.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Just nu 78 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym