Sverige
2 november 2013 18:59

Hubertusjakt i Flyinge

Efter sju-åtta års uppehåll så hölls det på lördagen Hubertusjakt runt Flyinge kungsgårds ägor. Det blev, kanske på grund av det dåliga vädret, ett mycket litet fält med tio ryttare som deltog.

Hubertusjakt i Flyinge
Master Jan Jönsson visade vägen i lördagens Hubertusjakt i Flyinge.

– Det är en härlig tradition och vi trodde det skulle komma betydligt fler ryttare, sa Jan Jönsson innan han galopperade iväg.

Master Jan Jönsson med support av Per Michaneck  tog sedan fältet runt galoppbanan, längst ån och över terrängbanas hinder innan det hela avslutades med upplopp i sommarhagarna. Svansen vanns av Anna Nyström som inte var snabbast men som lyckades få grepp om rävsvansen.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym