ToppresultatFyra pallplatser av fyra möjliga blev det för Jeanna Högberg som dansade fram med sina hästar på Flyinge i helgen. Ena dagen blev det seger med Astoria och en andraplats med Fiorucci HT, andra dagen var det tvärtom.
Jeanna Högberg visade storform på Flyinge

De unga landslagstrupperna har dominerat startfälten på Flyinge i helgen, men här reds även Intermédiaire II och FEI Grand Prix. I topp landade ingen mindre än Jeanna Högberg med sina båda hästar Astoria och Fiorucci HT.
Under lördagen gick Intermédiaire II-segern till Fiorucci med 72,598 procent, medan Astoria dansade in på andraplatsen med 69,657 procent. Söndagens Grand Prix kammade Astoria hem med 72,464 procent på sista raden, medan Fiorucci gick i mål på 70,906 procent. I den sistnämnda klassen var det dock endast fyra starter, så tekniskt sett var valacken inte placerad.
Trea i Intermédiaire II blev Evelina Söderström och Latinotanz med 68,137 procent. Jacob Nörby Sörensen knep fjärdeplatsen med Ellegaardens San Droneur på 67,304 procent.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på