Livet i ett handelsstall är danande. Under helgens meeting i holländska Drachten debuterade Jonna Ekberg med flera nya hästar, hennes tidigare stjärnor är nu sålda. (Uppdaterad)
Jonna Ekbergs topphästar till nya ryttare

Jonna Ekberg arbetar i Belgien på det stora handelsstallet Stephex Stables, bara en kvarts bilväg från Bryssel, tillsammans med Petronella Andersson och världsettan Daniel Deusser.
Nu blev Friends och SIHS Jonna Ekbergs sista tävling med partnern Freestyler (BWP f -05 e Lord Z-Burggraaf) efter nästan 2,5 år tillsammans på tävlingsbanorna. Han är såld till USA och ett stall där.
Samma väg åker stoet Air Pia VG Z (Zang f -05 e Air Jordan-Pilot) som Jonna tävlat i 1,5 år. Ny ryttare skall vara en av McLain Wards elever i USA.
Tillsammans med Air Pia debuterade Jonna Ekberg 2016 i prestigeklassen Grosse Preis der Aachen. Ekipaget har också startat i Världscupdeltävlingarna i La Coruna och Lyon under hösten.
För Jonna Ekberg väntar nu en uppbyggnadsperiod med nya hästar i stallet. I helgen testade hon samarbetet med Cassini Bay (Holst hingst f -07 e Cassini I-Acord II) som tidigare ridits av Nicola Rodinetti och i december köptes av Stephan Conter, Stephex Stables.
På Instagram tackar Jonna Ekberg Freestyler för att han hjälpt henne till sina första rankingpoäng genom seger och några år senare till sin första bil.
– Du kommer alltid att ha en speciell plats i mitt hjärta, skrev Jonna.
Instagram-inlägg från Jonna Ekberg
Källa: Equnews.com
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på