Hoppning
16 juli 2016 18:21

Jonna klar för Grosse Preis

"Höjden spelar ingen roll för henne. Och så självsäker som hon blivit nu kan hon hoppa vad som helst. Jag litar på henne och hon litar på mig". Det säger Aachen-debutanten Jonna Ekberg om Air Pia VG Z, som kvalat till söndagens klassiska Grosser Preis von Aachen.

Jonna klar för Grosse Preis
Aachendebutanten Jonna Ekberg har kvalat till söndagens Grosse Preis. Photographer Roland Thunholm

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Jonna skulle egentligen tävlat i Knokke denna helg men fick under Falsterbo Horse Show erbjudandet att rida i Aachen.
– Och det gick inte att tacka nej till, säger Jonna.

Hon har fram till lördag gjort sex starter (nio felfria rundor) med tre hästar och varit placerad i fyra. Första rivningen i en grundomgång kom på det sista hindret i fredagens huvudklass Nordrhein-Westfalen Preis med Air Pia VG Z (sto f -05 e Air Jordan-Pilot).

Jonna hade förra året många fina placeringar med Equita van´t Zorgvliet, som nyligen vann Knokkes femstjärniga GP med Stephex Stables förstaryttare Daniel Deusser, som tidigare red just Pia.
– Hon har gjort ett fint jobb med henne, berömmer Deusser om Ekbergs utveckling av stoet.
– Jonna har också en mycket bra inställning. Hon är fokuserad, jobbar hårt, och vet att hon har ett jobb där hästen kan gå till någon annan i morgon, som nu Equita till mig. Det accepterar hon och jobbar bara vidare med nästa häst. Det uppskattar jag, säger den tidigare världscupmästaren och världsettan om Jonnas beridarjobb hos handelsstallet Stephex i Belgien.

Daniel hjälper Jonna i Aachen både med framridning och att gå banan.
– Jag vet hur det var när jag själv red här första gången, rätt överväldigande. Så då är det ju bra om jag kan ge henne lite tips. Men det finns en anledning att hon är här, och det är att hon gjort så bra resultat, så jag kan lämna henne i fred också, kommenterar Deusser.
– Det är bara några veckor sedan hon kom upp på femstjärnig nivå, säger Jonna om morgondagens  Grosse Preis som är det största Pia gjort.
– Det är en upplevelse bara att vara här, säger Jonna.

Hon har ridit Pia i ett år, och anser att hästen har mästerskapspotential.
– Hon har väldigt scope och är försiktig. Tidigare har hon kunnat bli lite spänd och tittig, och det har tagit lite tid att få henne mer avspänd och jämn på högre nivå, men nu verkar vi vara där.  Vi har hittat varandra och hon vill hoppa felfritt.  Hon är en sportig häst, precis den typ som jag gillar.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym