Dressyr
16 november 2016 10:09

LFC-finalister auktionerar ut prylar för regnskogen

På Sweden International Horse Show avgörs Lövsta Future Challenge Dressage. Finalisterna passar även på att samla in pengar till Världsnaturfondens regnskogsprojekt och auktionerar ut varsin pryl.

LFC-finalister auktionerar ut prylar för regnskogen
Grimman som Jimmie Choo Seq hade i Rio auktioneras ut av LFC-finalisten Mads Hendeliowitz.

De sju Lövsta Future Challenge-finalisterna har skänkt varsin sak som auktioneras ut på Tradera lagom till finalen. Det går att buda på bland annat Gunilla Byströms första kandar och Jimmie Choo Seqs OS-grimma som är skänkt av finalryttaren Mads Hendeliowitz. De insamlade pengarna kommer att gå till WWF:s regnskogsprojekt på Borneo som genom återplantering hjälper både klimatet och de många djur som har fått det allt tuffare det senaste åren.
– Förutom att pengarna går till att stötta regnskogen vill vi på Lövsta Future Challenge påminna om fördelarna med att köpa begagnat i stället för nytt. Att köpa second hand tär mindre på jordens resurser eftersom det inte går åt varken råvaror eller energi för att producera en ny produkt, skriver Lövsta Future Challenge i ett pressmeddelande.

Auktionerna:
Jimmie Choo Seqs OS-grimma (Mads Hendeliowitz)
Gunilla Byströms första kandar
Eva Fahlbrinks frack
Sanna Nilssons varma vinterjacka
Mathilde Hannells surströmmingslampa
Amanda Eklunds Pikeurtröja
Alva Landers hoppträns

Här kan du läsa mer om det valda WWF-projektet

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym