Torsdagen började med terrängridning och finalkvalificering för 5-åringar. 50 hästar stod på startlistan och vädret var idealiskt med sol och lagom värme.
Många i elden

Bäst idag var Kerry M (OS) e Canto-Consul med sin ryttare Beeke Jankowski på 9,0. Holsteiner-far och trakehnermorfar kan innebära succé. I denna klass red också vår Silver-Sara på Ceasar (Old) e Casiro-Sandro, dock utan en framskjuten placering idag. (7,8)
En annan svenska Helene Emond, lyckades så bra att hon vann klassen för 6-åriga terränghästar på Cumpel (Holst) e Canto-Acord II på höga 9,2 där 35 hästar deltog.
60 hästar hade kvalat till den nyinstiftade klassen för 7-åriga hopphästar. Deuville (Holst) e Diamant de Semilly-Lux hoppade felfritt under Hendrik Dove på 59,65.
De 6-åriga hopphästarna red sin andra omgång och det blev en annan häst än igår som hoppade till sig första platsen. Det var Carraido (Holst) e Caretino-Painter’s Row xx som gick i mål med 0 fel och tiden 64,69. Han reds av Claas Gräpper. Lady Alida hade ingen bra dag utan kom längre ner i listan.
Dressyr för 5-åringar stod också på schemat idag. 57 startande hästar av vilka Soiree (Old) e San Amour-Latimer, fick dagens högsta poäng 8,70 riden av Ann-Kristin Dornbracht.
Torsdagen innebar också start för de 4-åriga ridhästarna som rids i grupper om tre hästar. 32 ston och valacker stod på startlistan men Cindy (Old) e Sir Donnerhall-Fürst Heinrich, under Hermann Gerdes, fick bäst betalt med 8,6. I dagens sista klass reds elva 4-åriga hingstar. Vinnaren fick bland annat 10 för galoppen och det var Escolar (Westf) e Estobar-Fürst Piccolo, som i sadeln hade Hermann Burger, 8,7.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på