InternationelltIgår tog Forever Young HRH Patrik Kittel till sitt tolfte SM-guld. Idag meddelade hennes ryttare att stoet nu är sålt - men hon flyttar inte långt.
Ny ryttare på nyblivna SM-vinnaren

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Det 13-åriga stoet Forever Young HRH (WESTF sto f -12, e Fuerst Fugger–Don Bosco, uppf Jörn Heinrich Hormann, äg Patrik Kittel & Arlette Jasper-Kohl) gjorde internationell Grand Prix-debut 2021, med Patrik Kittel i sadeln.
Sedan dess har hon gjort en handfull internationella starter varje år – världscupfinalen i april var hennes hittills största utmaning, vilket resulterade i en femteplats i küren.
Forever Young HRH är också danspartnern som tagit Patrik Kittel till fyra av hans totalt tolv SM-guld – det senaste bärgades på Strömsholm under söndagen. Idag meddelande Kittel att stoet, som tidigare ägdes av honom själv samt Arlette Jasper-Kohl, nu är sålt.
Men stoet blir kvar i stallet, då hon framöver ska ridas av Kittels fru, Lyndal Oatley. Kittel skriver i ett inlägg i sociala medier att han är kvar som delägare, men nu tillsammans med familjen Oatley. Lyndal Oatley har ridit OS 2012 och 2016, samt VM 2010, 2014 och 2022. Det senaste året har hon saknat en häst för de högsta klasserna.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på