WEWPeder Fredricson har visat att han är tillbaka med besked under Westcoast Equestrian Week på Åby Arena. I tävlingscomebacken efter olyckan på Stockholms Stadion har han plockat placeringar i nästan varje klass. På lördagen toppade han dubbelt upp i ATG Riders Leagues 1,50-tour med Hansson WL.
Peder Fredricson dubbel 1,50-segrare på WEW

Säsongsstarten av ATG Riders League började med regn men slutade i solsken när Peder Fredricson tog hem segern i 1,50-tourens winning round med Hansson WL under Westcoast Equestrian Week på Åby Arena. Ekipaget gick ut sist i klassen och satte en säker och snabb runda.
– Det är fantastiskt att vara tillbaka på banan igen och Hansson känns också som att han är i riktigt bra form, sa Peder Fredricson i segerintervjun.
Han har med sig fyra hästar till Åby Arena, där han har gjort comeback på tävlingsarenan efter olyckan på Stockholms Stadion. Av tio starter har han placerat sig i åtta. Bland annat har det blivit en 1,45-seger med Catch Me Not S, en tredjeplats i 1,50 med Vroom de la Pomme Z och två 1,50-segrar med Hansson WL. På söndagen återstår två starter i 1,40-finalen med Vroom de la Pomme Z och i WEW Grand Prix med Catch Me Not S.
Jüri Sokolovski och Edith blev tvåa i 1,50-touren medan Grevlundas tidigare beridare Stephanie Holmén blev trea med heta Omonza D C som imponerade stort med sin enorma vilja. Omonza D C rids i vanliga fall av Annika Axelsson som just nu är borta från tävlingsbanan efter att ha blivit sparkad av en häst.
Segrare i 1,35-tourens winning round blev Jenny Johansson med Cybelle.
ATG Riders League säsongen 2023/2024
ATG Riders League är en serietävling på 1,35- och 1,50-nivå som rids med sex delfinaler och en totalfinal. Tävlingen avgörs i ett antal heat där de snabbaste ekipagen med minst antal fel går vidare till respektive delfinal, som går i winning round. Under säsongen samlar ryttarna poäng i de olika delfinalerna där de bästa får rida den stora finalen under Gothenburg Horse Show.
2023
Vecka 30 Equine Club West RF, Åby Arena
Vecka 36 Henriksdals RF
Vecka 38 Sundbyholms HCRF/Eskilstuna
Vecka 42 Billdals RK
Vecka 44 Horse Event HF/Elmia Jönköping
2024
Vecka 6 Borås FK
Vecka 8 Gothenburg Horse Show – totalfinal
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på