Sport
10 juli 2016 13:33

Premiärseger för Maria Gretzer

Hon har ridit allt som går att rida och vunnit en hel del under åren, men aldrig segrat i Falsterbos unghästklasser. Idag ändrade Maria Gretzer på det när hon tog hem 6-årshoppningen med sin Fecybelle.

Premiärseger för Maria Gretzer
Lycklig vinnarduo i 6-åringarnas Folksam Scandinavian Open. Photographer Roland Thunholm

Nära hälften av final-sexåringarna i Folksam Scandinavian Open, 9 av 20,  lotsades till felfritt i grundomgången. Väl i omhoppning var hela gänget lika felfria igen, men ingen kunde rå på Fecybelle (KWPN, sto, Carambole-Sjapoo, uppf JW Greve, äg Maria Gretzer). Med sin ägare Maria i sadeln sparade hon inte minst in ett galoppsprång på sista linjen mot utgången och fixade segertiden.

De vann checken på 60 000 kronor med tre hundradels marginal före tvåan Jens Wickström på hemmaupfödningen, SWB-hingsten Sir Liberty (Liberace / Feliciano, uppf Wickström Häst AB, äg W Equestrian AB). Douglas Lindelöw med Anna Wemlerths uppfödning Saint Tropez Soul (SWB, sto, e Click and Cash-Cagliostroto, äg Stall Fulltofta)  tog bronsplatsen.


Douglas säkrade tredjeplatsen med Saint Tropez Soul.

Förra landslagsryttaren, OS-sexan och den populära tränaren Maria Gretzer strålar efter segern och berättar glatt om sin 6-åring samtidigt som mobilen plingar av grattis-sms.
– Jag vet ju att jag har en fantastisk häst. Det märkte jag redan förra året när hon var felfri rakt igenom och blev trea här, säger Maria som idag tog sitt livs första unghäst-seger i Falsterbo och dessutom tränar 5-årshoppningens vinnarekipage (läs om dem här).

Mot seger.

Efter tredjeplatsen 2015 försökte hon sälja Fecybelle, men det blev ingen affär och nu vill Maria gärna rida henne själv i 7-årshoppningen här nästa år. Maria tror att Fecybelle kan går riktigt långt i framtiden, men själv är hon inte sugen på en ny sväng på högsta nivå och planen är däför att Fecybelle ska säljas i framtiden.

Vad är då receptet bakom framgången?
– Jag har faktiskt inte alls hoppat henne så mycket. Har man en yngre häst med rätt kvalité behöver man nöta hoppningen – att satsa på markarbetet istället är mitt bästa tips. Jag startade henne en gång bara i höstas, tränade sedan mycket markarbete och galopp för att stärka upp henne I våras började vi tävla igen och hon kvalade snabbt hit. Hon är för fin för att bara nöta hoppning med och jag är glad att jag var kall nog att satsa rätt. Det betalade sig idag, säger Maria.

Foto: Roland Thunholm

HÄR kan du spana in allt som har hänt på Falsterbo Horse Show.

Resultat

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Senaste publicerat
Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym