Den amerikanske dressyrryttaren Jan Ebeling sken som en sol när han red ut från banan efter WC-finalen. Bakom solskensleendet kan det finnas flera anledningar.
Dressyr
22 april 2012 13:00
Presidentkandidaten delägare i amerikansk WC-finalhäst

Jan Ebeling vet säkert vem han ska rösta på i det amerikanska presidentvalet.
© Fotograf Jan Gyllensten AB,
Kanske var han väldigt nöjd med sin ritt på hästen Rafalca som han fick stora applåder för och kanske känner han sig extra nöjd med att ha en mycket inflytelserik hästägare. Han har nämligen ingen mindre än USA:s presidentkandidat Mitt Romney som delägare i sin häst tillsammans med hustrun Amy.
Amerikanska hästsportjournalister på plats i ´s-Hertogenbosch bekräftar delägarskapet och berättar att Romney försöker hålla en så låg profil som möjligt på sitt delägarskap. Därför anges enbart Ebelings hustru som hästägare i programmet.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Senaste publicerat












Följ Ridsport på