Avelsnyheter
3 juni 14:58

Segrare från GHS blir testryttare på Breeders

Sitter uppHan är debutant i Breeders-sammanhang men ändå ett bekant namn för den svenska hoppubliken. Vinnaren av världscupkvalet på Scandinavium i fjol blir testryttare på Breeders.

Segrare från GHS blir testryttare på Breeders
Lars Kersten och Hallilea vid segern i världscupkvalet i Göteborg 2024 Foto: FEI/Kim C Lundin

Det är den nederländske hoppryttaren Lars Kersten som i år blir testryttare i hoppning för de 5-åriga hopphästarna under årets SWB Equestrian Weeks. Vid sin sida i manegen kommer han ha sin pappa och tränare Pieter Kersten.
Det berättar SWB.

Lars Kersten är uppvuxen på familjens hästgård i Egchel, Limburg, där han började rida som fyraåring. I dag är han ett av Europas mest spännande namn inom hoppsporten, med femstjärnig Grand Prix-seger i världscupkvalet vid Gothenburg Horse Show 2024, EM-medaljer för unga ryttare och flera internationella placeringar på meritlistan. Segern i Göteborg kom dessutom med Hallilea, ett sto uppfött i familjens egen verksamhet.

Läs mer om Lars i Ridsports reportage hemma hos Kerstens.

Vid sin sida har Lars sin far Pieter Kersten – som började sin bana som dressyrryttare på 70-talet och sedan gick över till hoppning. Pieter har arbetat på Zangersheide i Belgien, samarbetat med Jos Lansink, varit domare på SWB:s bruksprov, och utbildat unga hästar och ryttare över hela världen.

SWB skriver att det blir en unik upplevelse att se två generationer Kersten samarbeta live.

Breeders avgörs på Flyinge 30 september – 5 oktober. Testryttarmomentet sker lördag 4 oktober.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym