Sverige
16 januari 2024 16:17

Två hästar döda i stallbrand

TragediDet brann för fullt när räddningstjänsten larmades till ett stall utanför Sundsvall på tisdagseftermiddagen. Dessvärre fanns det ingen möjlighet att rädda hästarna som var kvar i stallet.

Två hästar döda i stallbrand
Hästarna var bortom all räddning. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Foto: Istock

 Larmet om stallbranden i Huli utanför Sundsvall kom in vid 14-tiden på tisdagen, men när räddningstjänsten kom fram till platsen fanns det ingen möjlighet att rädda liv. Stallet var övertänt och de två hästar som var kvar i stallet brann inne.

– Det var full fyr i stallet när vi kom dit och redan då var det nog för sent, säger Thomas Åslin, befäl vid räddningstjänsten till Sundsvalls Tidning.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym