InternationelltBåde dressyren och hoppningen drabbas av ytterligare ett inställt världscupkval. Det är meetinget i belgiska Mechelen som ställs in.
Världscupmeetinget i Mechelen ställs in

I fredags meddelade de belgiska myndigheterna att det införs hårdare restriktioner i landet igen. Detta för att minska spridningen av coronaviruset.
Som en följd av detta meddelar nu arrangörerna av tävlingarna i Mechelen, som traditionsenligt skulle ha hållits mellan jul och nyår, ställs in i år. ”Vi ville så gärna genomföra detta, men har inget val,” skriver arrangören på sociala medier.
Det handlar om världscupkval i både dressyr och hoppning. Det inställda kvalet i hoppning innebär att det nu enbart återstår två kvaltävlingar innan den planerade världscupfinalen i Göteborg i månadsskiftet mars/april 2021. Så sent som i torsdags kom beskedet att hoppningens världscup i Basel ställs in.
När det gäller dressyrens världscup så återstår där fem kval.
Se inlägget på sociala medier från arrangören i Mechelen nedan.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på