Hoppning
11 juni 2016 20:04

Henrik på hugget i GCT:s GP

Henrik von Eckermann tog en ny tung placering idag. Tillsammans med Gotha FRH stod han för dagens bästa svenska insats i Grand Prix i Cannes där 0+4 fel räckte till placering elva.

Henrik på hugget i GCT:s GP
Henrik och Gotha är på hugget.

Två svenska ekipage fanns till start i Global Champions Tours Grand Prix 1,60 i franska Cannes. Bäst gick det för Henrik von Eckermann som tillsammans med Gotha FRH klarade första omgången felfritt, precis som sju andra ekipage. Henrik och Gotha hoppade vidare i lördagskvällens andra runda och då blev det ett nedslag i en för övrigt fläckfri runda. Resultatet gav en snygg elfteplats i det namnkunniga startfältet och det är Henriks näst bästa GCT GP-resultat den här säsongen efter sjundeplatsen som han tog med Yajamila i Shanghai.

Den alltid farliga Scott Brash med Hello Forever (valack, f 2006, e For Pleasure-Nimmerdor) segrade idag efter omhoppning mot de tre övriga ekipagen som nollade de två grundomgångarna.Vinnaren säkrade en check på uppåt en miljon kronor medan Henrik fick runt 30 000 kronor för sin placering.

Rolf-Göran Bengtsson, som innan dagens GP låg på en total tredjeplats i ligan, och Clarimo Ask fick åtta fel på sluttampen i första rundan. De missade därmed chansen att hoppa vidare och slutade på plats 37.

Resultat

 

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym