Bara några dagar innan OS-finalen fick Patrik Kittel veta att han inte fick använda sin Stewie Wonder-musik till Dejas kür. "Det kostade massor," säger Patrik Kittel som hade finpublik i form av den svenska kungen och drottningen när han red finalen.
Musikstrul sänkte Kittel

Patrik Kittel gjorde sitt tredje OS och uppdraget gick till SWB-stoet Deja (f 2004, e Silvano-Don Schufro, uppf/äg Marie Haward). Efter Grand Prix och Grand Prix Special bar det hela vägen till kür-finalen för det ekipaget som gick ut som nummer fem i finalen.
Men bara några dagar innan fick han ändra sina planer och byta musik.
– Det kostade massor, framförallt i säkerheten. Deja visste inte riktigt vart hon skulle. Nu fick jag rida till hennes första kür. Jag har inte ridit den på tre år.
– Nu red jag lite mer med frågetecken.
– Att missa alla fyra bytesserie ska ju inte bara hända. Det här är det sämsta vi har gjort detta OS, fortsätter han och torkar svetten ur pannan.
– Det var riktigt varmt att rida.
Ridsports Kim C Lundin som refererar hela klassen här skriver bland annat: ”Deja har helt makalöst vackert arbete i travskolorna, ökningarna och passagen, allt till fina markeringar i musiken. Piaffen är bättre i küren, Patrik låte Deja gå lite framåt i rörelsen och behåller så trampet, sedan utmärkt skritt. (…) En liten bytesmalör repareras, det ligger många fina serier i detta nya program. Fin travökning, härlig passage men lite misslyckad piaffvändning repareras med piaff på stället.”
Återigen var det en stort leende ryttare med hatten i handen som klappade om sin partner och strax efter kom resultatet som särskilt drogs ner något av domare Gary Rockwell : 76,018 procent.
Patrik Kittels musikproducent har i det sista försökt att lösa problemet med rättigheterna till musiken under OS, men fick ett nej till att använda den.
– Jag vågade inte chans. Jag vill inte ha Stewie Wonders förlag på halsen, säger Patrik Kittel.
– I fortsättningen kommer jag inte lita på att min producent löser sånt här. Jag får bli ännu mer kontrollfreak.
– Men jag är jättenöjd med henne. Vi började bra. Den första piaffen var den bästa hon har gjort hela meetinget. Jag är jättenöjd med hästen, säger Patrik Kittel.
Det svenska kungaparet har hittat ut till Deodoro och följer OS-finalen i dressyr.
– Det känns jättekul. Men jag får nog gå och byta om innan…
Häng med i klassen här på Ridsports webb!
Online-resultat
Regler, OS i dressyr
Läs allt om OS här
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på