(Uppdaterad) Det blev favoritseger när CEI*** 160 km och SM i distansritt avgjordes under Göingeritten på lördagen. Frida Ekström och Zinner ox var starkast i en tät duell de sista milen.
SM-guld till favoriten Frida

Det var tio ekipage som skulle göra upp om medaljerna. Redan innan 80 kilometer började startfältet att decimeras. Storfavoriten Maria Hagman-Erikson hade valt att byta VM-hästen Power mot Bwuagadogo. Men domarna upptäckte att den obligatoriska vilotiden efter förra starten var för kort och ekipaget blev diskvalificerat.
På 160 kilometer brukar man säga att tävlingen börjar vid 120 kilometer. Dit hade Ma el Hero/Emma Svanäng anfört fältet. Zinner, Bomb Jack/Cecilia Hellesen-Hansen, Skywalker/Anna Schuber, Agil/Yvonne Ekelund och William/Kjell Westerback hängde på några enstaka minuter bakom. I vetgate 4 efter 120 kilometer försvann Agil och Ma el Hero och i vetgate 5 efter 141 kilometer fick William ge upp.
Det blev tre ekipage kvar som gjorde upp om guldet. Zinner och Frida gjorde ett ryck på nästa sista sträckan och hade ett par minuter tillgodo inför den sista.
– Jag red ensam hela sista sträckans 18,2 km på de hårda banorna. Han gillar inte att gå ensam på tävling så han blev lite trött. Men jag hade tio groomar och två bilar som servade och fick bra med baktider. Efter sju kilometer kände jag att guldet var vårt, säger Frida Ekström.
Prestationen blir inte sämre om man vet att Zinner tappade en framsko på tredje sträckan.
– Naturligtvis på vänster fram som är hans akilleshäl. Jag fick rida försiktigt i sju kilometer innan groomarna kunde möta upp och jag fick slå på en tappsko. Han blev lite störd av detta och omskoningen i vetgate.
– Min plan vara bara att ta SM-guld, men dagsformen kunde varit bättre. Han var bättre på VM i höstas. VM-prestationen (23:e plats bland 153 startande från 39 nationer red. anm.) var den största och bästa men SM-guldet den roligaste, säger Frida.
Nu är det vila och landslagsläger i juli som gäller och sedan EM i Tjeckien.
– Han ska bara gå tre tävlingar i år så vi får se vad den tredje blir.
I dagsläget är Zinner och Frida Sveriges största hopp inför EM. SM-silvret gick till Skywalker och Anna, som debuterade på 160 kilometer, och bronset till Bomb Jack och Cecilia.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på