Sverige
2 augusti 2013 19:22

Hästägare demonstrerade

Ett tjugotal personer mötte upp utanför polishuset i Ludvika för att protestera över upplevd låg prioritering av de fall av hästskärning som inträffat i bygden under sommaren.

Hästägare demonstrerade
Polischef Mattias Skarp besvarade demonstranternas frågor och försäkrade att polisen ser allvarligt på alla fall av djurplågeri.

Kim Aronsson och Natalie Aronsson, Djurhemmet Maskrosen, var initiativtagare till demonstrationen. Deras namninsamling på internet under rubriken ”Stoppa hästskäraren i Dalarna” har hittills samlat över 1200 underskrifter.

– Hästägarna är frustrerade och trötta. Många törs knappt åka hemifrån för de vill inte lämna gård och hästar obevakade. Så här kan det inte fortsätta, sade Kim Aronsson.

Det framkom under mötet att attacker mot hästar och nötkreatur förekommit i södra Dalarna under många år.

Polischef Mattias Skarp besvarade demonstranternas frågor och berättade i allmänna ordalag hur polisen ser på situationen. Han försäkrade att polisen ser allvarligt på alla fall av djurplågeri, och att man är tacksam över tips och iakttagelser från allmänheten. I nuläget finns inga misstänkta.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym