Den här veckan har det varit full fart hemma, men på ett väldigt målmedvetet och fokuserat sätt. Jag har tränat hästarna väldigt planenligt och individuellt inför Elmia, dit fem av mina åtta hästar ska åka.
Imorgonbitti lastar vi hela familjen och fem hästar, det ska bli så roligt att komma iväg! Alla hästarna känns fina, i bra form, och jag själv känner mig också stark både mentalt och fysiskt inför tävlingen. Sista tiden har det ju verkligen så kallat rullat på för mig på tävlingsfronten och jag känner nästan att det är ett litet bra stim jag är i.
Utöver träningen har jag haft lite kunder hemma och gjorde också två starter i Skabersjö i helgen. Lexus blev trea i 130cm klassen och gjorde en fantastiskt fin runda och det kändes som kvitto på den utveckling han har gjort hemmavid. Han hoppade otroligt fint, och det var verkligen en sådan där runda som gör en riktigt glad och varm i sitt lilla hästhjärta.
Men det starkaste intrycket den här veckan kom faktiskt inte från ridningen eller hästarna, utan från soffan. Jag såg dokumentären “Starkast vinner” på SVT Play. Sedan tidigare har de gjort en föregångare som hette “Smalast vinner”, som handlade om tjejers kroppsideal, ätstörningar och pressen att se ut på ett visst sätt. Den tyckte jag redan då var väldigt gripande och viktig. Men det jag verkligen uppskattade den här gången var att fokus låg på killar och män, ett ämne som ofta hamnar i skymundan.
För jag vet, både från egna erfarenheter och från människor jag känner och följer, att kroppsideal och press att passa in påverkar även killar i hög grad idag. Det finns en tydlig norm om hur en manlig kropp ska se ut, och det är lätt att känna att man måste leva upp till den bilden. Och när man drar det ännu längre, vet vi ju att unga killar tyvärr tydligt toppar självmordsstatistiken i både världen och Sverige. Just det handlar kanske inte bara om kroppsideal, men jag tror att det är en del av ett större problem, att många killar känner att de inte kan eller får visa svaghet eller känslor i stort.
Jag blev särskilt berörd av intervjun med influencern Martin Skålander och hans pappa. Deras samtal, där båda visade känslor och tårar, var otroligt starkt. Att se en pappa och son prata så öppet om känslor, det är något man inte ser ofta. Och det visar hur viktigt det är att prata. Att våga prata, oavsett om det är med familj, vänner, eller någon med professionell befattning.
Ni som har läst mina tidigare inlägg vet att jag själv har skrivit om ideal och hur jag under perioder har haft svårt att acceptera min kropp och känna mig bekväm i mig själv. Det har inte alltid varit lätt, men med tiden och med rätt stöd och uppbackning har jag hittat mer trygghet. Därför blev den här dokumentären extra stark för mig, den satte ord och bild på något som verkligen behöver uppmärksammas och belysas.
Så, inför Elmia känner jag mig både tacksam och peppad. Tacksam för att jag får göra det jag älskar med mina fantastiska hästar, och peppad inför en vecka fylld av fina upplevelser och nya minnen. Hästarna är i toppform, jag känner mig redo, så nu kör vi – Elmia, here we come!
//Erik Nordström, 24 år, hoppryttare, egenföretagare























Följ Ridsport på