Dressyr
26 april 05:55

Kyra Kyrklund stöttar finska pararyttare

ParadressyrI början av Kyra Kyrklunds karriär fick hon hjälp för att kunna behålla sina bästa hästar och satsa vidare. Nu vill dressyrryttaren och professorn i ridkonst ge tillbaka och har därför valt att donera tusentals kronor för att stötta finska paradressyrryttare.

Kyra Kyrklund stöttar finska pararyttare
Kyra Kyrklund. Foto: Linnea Lindahl

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Kyra Kyrklund är välkänd för de flesta ryttare. Hon har en gedigen meritlista med medaljer från såväl nationella som internationella mästerskap i dressyr. Hon är en uppskattad tränare och professor i ridkonst.

I början av hennes karriär fick Kyra själv stöd av en hästägare som lade en stabil grund att bygga vidare på. Nu väljer Kyra att ge tillbaka till sporten genom en stor donation. Hon har valt att ge 10 000 euro till den finska paradressyrryttaren Jonna Aaltonen och ytterligare 5000 euro till det finska paradressyrlandslaget. 

”Jag hade aldrig haft råd med två tävlingshästar”

– När jag var på stall Ruskeasuo fanns det en äldre dam där, Marjatta Myrberg. Hon var vad man skulle kalla en sponsor, även på den tiden. Till exempel betalade hon ridskolelektioner för elever som inte hade råd att betala för sig själva, säger Kyra Kyrklund i ett pressmeddelande. 

– Jag red en häst som hette Dingo. Hans ägare ville sälja honom, så Marjatta köpte honom och lät mig rida honom. Hon betalade alla hans stall- och tävlingskostnader. Det var på den tiden då jag också hade Piccolo. Jag hade aldrig haft råd med två tävlingshästar, men tack vare Marjattas hjälp kunde jag behålla Dingo också.

”En dröm som går i uppfyllelse”

Kyra läste nyligen om paradressyrryttaren Jonna Aaltonen och hennes två hästar. Ryttaren sökte ekonomisk hjälp hos den finska olympiska kommittéen, men fick inget bidrag. Då ville Kyra hjälpa till istället och donerar de pengar hon tjänade i samband med en clinic och träningar i Ypäjä, Finland, för några veckor sedan. 

– Det är en dröm som går i uppfyllelse att få den här typen av stöd från min egen idol. Jag saknar ord. Jag är oerhört tacksam för hennes hjälp, den behövs verkligen, säger Jonna Aaltonen. 

Bidraget blir även en extra hjälp för laget i deras väg mot både VM i Aachen såväl som satsningen mot Paralympics 2028. 

Till sommaren väntar VM i Aachen. Förutom Aaltonen har finska Laura Kangasniemi kvalat. Lagtränare är Janne Bergh, som har en lång karriär inom paradressyr, och Tiina Tarkkala som har tillträtt som lagledare. Kyrklund vill också att hennes stöd ska vara ett tack till Bergh.

– Hon har utvecklat den finska paradressyrsporten under lång tid, och förhoppningsvis kommer detta också att hjälpa henne att nå sitt mål, avslutar Kyra Kyrklund.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym