Hoppning, Ridsport Play
7 maj 11:50

Ridsport Play: Hingst såld till Sverige för över 20 miljoner

AuktionEn svensk köpare tog upp den stora plånboken och budade hem en 7-åring när Aloga Auction höll auktion på onsdagen.

Ridsport Play: Hingst såld till Sverige för över 20 miljoner
Orpheus visas i filmen som marknadsförde honom inför auktionen. Foto: Skärmdump från Aloga Auctions Youtube-kanal

Det var Orpheus (KWPN hingst f – 19 e Pegasus Jappeloup-Chaman, uppf Seiger) som såldes till Sverige av Aloga Stables på auktionen.

Den svenska köparen fick hingsten efter att ha lagt ett bud på 2,1 miljoner euro, över 22 miljoner kronor och försäljningen beskrivs som akutionens höjdpunkt.

Hingsten har börjat sin internationella 7-årssäsong starkt med sju rundor i rak i 1,30 och 1,35-klasser utan att ha haft ner en enda bom. Han har då ridits av Irlands Harry Allen.

Läs mer om Orpheus på auktionens webbplats.

Se film på hingsten via Instagram nedan

Aloga Auction drivs av irländska hoppfamiljen Allen och SWB-hingsten Plot Pearl Zäta JL är en av hästarna som har sålts på företagets auktion vid ett tidigare tillfälle.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Senaste publicerat
Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym