NationelltSöndagens Grand Prix över 1,50-hinder på Sundbyholm blev till slut en intern uppgörelse mellan Grevlundagårdens Peder Fredricson och Nicole Holmén.
Grevlundaprofilerna toppade Sundbyholms Grand Prix

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Det var 20 ekipage som gjorde upp i Grand Prix-hoppningen med winning round på Sundbyholm under söndagens eftermiddag.
Tre ekipage gick gick vidare till andra rundan med 0 fel i protokollet och samtliga var felfria även i andra rundan. Snabbast av dubbelnollorna var Nicole Holmén med H&M Que Sera (BWP sto f -16 e By Cera d’Ick-Diamant de Semilly, uppf JW Stables BVBA & De Moerhoeve BVBA, äg Stuteri Arch). Det 10-åriga stoet har senaste året tävlats av H&M:s tidigare profilryttare, Belgiens mästerskapsryttare Nicola Philippaerts, med debut i 1,60-hoppning tidigare i år.
Stoet har bland annat hängt med i Global Champions League-svängen och vunnit fyrstjärnig 1,50-hoppning. Nicola Philippaerts gjorde sin sista internationella start med henne i början av juli och strax därefter blev det officiellt att Nicole Holmén, som tränar och tävlar hästar åt Grevlundagården, är ny profilryttare för H&M.
H&M Que Sera har även tävlats en kortare period av Peder Fredricson och var den häst som han gick omkull med på Stockholm Stadion 2023.
I Grand Prix-klassen på Sundbyholm blev Peder Fredricson den som kom närmast efter sin tidigare tävlingshäst då han slutade tvåa tillsammans med Code Black – hästen som han tog SM-guld med tidigare i år. Ekipaget var en knapp sekund långsammare än vinnaren i andra rundan.
Tidigare under meetinget reds det även ett par 1,45-klasser där Nicole Holmén och H&M Que Sera hoppade hem den ena och Peder Fredricson/Balou Blue den andra.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på