Sverige
20 november 2024 05:55

Anmälde sadelstöld – dömdes istället själv

BrottEn kvinna anmälde ett inbrott då hon påstod sig ha blivit besluten på bland annat sadlar och annan hästutrustning för tusentals kronor. Men istället döms nu kvinnan själv för försök till bedrägeri.

Anmälde sadelstöld – dömdes istället själv
Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Foto: iStock

Det är Norra Skåne som rapporterar om en kvinna i 40-årsåldern som anmälde ett brott i slutet av år 2020. Kvinnan skickade då in en skadeanmälan till sitt försäkringsbolag där hon angav att hon haft inbrott i sitt garage och att hon skulle ha blivit bestulen på bland annat två sadlar samt annan hästutrustning till ett totalt värde av 114 000 kronor.

Försäkringsbolaget blev misstänksamt och startade en egen utredning där de bland annat kontaktade personer vars namn stod med på de kvittenser som kvinnan lämnat gällande inköpen av de stulna föremålen. Det visade sig att personer på kvittenserna inte kände igen kvittensen och inte heller hade skrivit under denna.

Enligt tingsrätten är det styrkt att kvinnan genom att lämna in förfalskade handlingar försökt lura försäkringsbolaget att betala ut ersättning till henne. Hon har därför dömts för försök till bedrägeri med villkorlig dom och dagsböter om 3000 kronor. Hon ska även betala skadestånd till försäkringsbolaget på 9600 kronor.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 101 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym