Oavsett om man föder upp hästar, har det som hobby, är professionell ryttare eller vad man nu gör, så har man ett ansvar gentemot djuren. Skaffar man djur så tar man också hand om dem, för mig är det i alla fall en självklarhet! Men det är tydligen inte en självklarhet för alla.
Under de senaste dagarna har bilder spridits på vanskötta hästar via sociala medier. En dansk uppfödare har blivit anklagad för att ha flera svårt vanvårdade hästar och efter lite vidare undersökning så är det inte första gången som denna uppfödare har varit på tapeten gällande vanvård.
Under de senaste tio åren har uppfödaren varit på tapeten för vanskötsel av hästar vid fyra tillfällen. 2013 var samma uppfödare i media då flertalet hästar var ordentligt misskötta, några av dem var i så pass dåligt skick att de fick avlivas. Totalt 64 hästar omhändertogs. Vid händelsen 2013 berättade uppfödaren i dansk media att han ber om ursäkt och att det var hans ansvar att hästarna sköttes, men att han inte varit och besökt stuteriet, som är placerat i Polen, under tre månader.
Nu, exakt tio år senare, är samma person återigen på tapeten för exakt samma sak. I dagarna berättar den danske uppfödaren för dansk media att ”när man har så många hästar som jag har så är det inget onormalt i att det finns en däremellan som är lite smal”.
Oavsett om anklagelserna är sanna eller inte, så känner jag att hans uttalande är osmakligt. Hur man kan skylla på för många hästar eller att man inte har besökt stallet på tre månader? Jag har svårt att se hur en häst kan avlida på grund av svält under tre månaders frånvaro. Kvantitet går aldrig före kvalitet.
Jag själv som uppfödare har upplevt att både ston och unghästar har blivit lite tunna, speciellt under digivning eller tillväxtfaser. Så absolut kan det ske, men inte magra eller där livet står på spel. Det är dock en stor skillnad när det går så pass långt att hästarna måste avlivas eller när de har stora liggsår över kroppen.
Uppfödning får aldrig bli en massproduktion, där pengarna styr mer än vad hästarnas välmående gör.
Vid första tillfället 2013 fann veterinären även hästar som avlidit på grund av sviterna av svält och misskötsel. Uppfödning får aldrig bli en massproduktion, där pengarna styr mer än vad hästarnas välmående gör. Hästarnas välmående måste alltid gå i första hand, oavsett om man är ryttare, uppfödare, hästskötare eller vad man än är.
Hur man sen får lov att fortsätta bedriva hästverksamhet efter en händelse som denna, är för mig ett mysterium och dessutom inte hålla verksamheten under uppsikt. 64 omhändertagna hästar är ganska mycket! Detta sker hela tiden och jag blir uppriktigt förbannad över att det ens förekommer idag 2023! Har mänskligheten inte kommit längre?
Att visa respekt och ansvar gentemot de djur man förskaffar sig bör komma med modersmjölken. Dessutom blir jag upprörd över alla de människor som måste ha sett dessa hästar vid något tillfälle och som valt att inte slå larm – jag säger bara fy tusan!
Att visa respekt och ansvar gentemot de djur man förskaffar sig bör komma med modersmjölken.
Dessvärre sker detta när det är pengar som styr hela industrin och där vinstmarginalen blir viktigare än djurens välfärd. Absolut kan man hitta bra hästar till vettiga priser, men det är mer vanligt att de billiga priserna är på bekostnad av något annat.
Jag tycker det får vara stopp på denna makabra industri där sexuella trakasserier, vanvård och djurmisshandel verkar vara förekommande. Var och varannan vecka publiceras det om händelser som i mina ögon är helt oacceptabla. Det är helt klart dags för en förändring inom hästvärlden och det är dags att avpollettera förtryck och maktmissbruk.
Den danska uppfödaren är förnärvarande under utredning.
Tack för att ni tog er tiden att läsa och önskar ni följa mig på sociala medier, så hittar ni till min Instagram här.


































Följ Ridsport på