Gott nytt år hela Ridsport-familjen! Och tack för att jag har fått ta del av er detta året, hoppas att ni precis som jag ser fram emot fler år tillsammans!
2025 har nu kommit till sitt slut.
Ett år då mycket hänt på många olika sätt. Jag hade idag tänkt att sammanfatta detta året i dagens och årets sista blogg.
I början på detta året, i slutet på Januari så kom Twilight in i mitt liv. Nybliven 7-åring som jag nu fick möjligheten att vidare utbilda. Twilight är ett otroligt speciellt sto med mycket personlighet, det är nog också därför jag tycker om henne så mycket som jag gör. Men ston med mycket personlighet kan också vara svåra att förstå och komma nära.
Att se hennes utveckling under året och att få vara en del av den har nog varit bland det roligaste jag någonsin gjort. Att inte bara lära mig rida henne utan också bygga ett band tillsammans och att få komma riktigt nära varandra. Se henne mogna och bara bli bättre och bättre. Och att få bli ett starkt team tillsammans.

Detta året blev inte som planerat med min kära Gorm. Under 2024 så trodde vi att våran resa bara hade börjat och att vi hade så mycket framför oss under de kommande åren. Men tyvärr så satte Gorms skada stopp för det. Som jag nämnt tidigare är det en ovanlig skada som vi inte kunnat ha en chans att veta någonting om tidigare.
Jag vill inte klaga, men det har varit tufft. I samband med Gorms avbrott så tappade jag glädjen i sporten och tävlandet. Även när det gick bra med Captain och Twilight, så var det inte min Gorm. Jag gjorde det inte längre med honom och det kändes fel, det gjorde ont, det var inte detsamma längre. Det tog emot att gå in på banan utan honom vid min sida.
Men detta gjorde mig starkare. Man hör ofta folk säga det, att motgångar stärker än. Det är svårt att förstå när man är där, i djupet då det känns som man snart drunknar. Men lyckas man ta sig upp därifrån så blir man starkare, tro mig.
Jag skrev om detta när jag var mitt i en tuffare period, i ett inlägg på min Instagram efter min SM final med Captain i somras. Ett inlägg som väckte stackare reaktioner på många olika sätt. Folk som tyckte jag var modig som delade med mig av den ofta för tystade sanningen här i sporten. Om att allt inte alltid går vägen, om att denna sporten är tuff och om att samarbetet mellan ryttare och häst är A&O om man ska lyckas i sporten. Jag ville vara ärlig och berätta om mina egna känslor och tankar. Men det fanns även dom som inte höll med om det jag skrev. Som skrev att man inte ska hålla på med sporten om man inte klarar av det tuffa klimatet. Som skrev att vi unga ryttare inte har en aning om vad kämpa betyder och som tyckte man skulle byta hobby om man hade för mycket känslor här i sporten, för att visa känslor i ridsporten var fel i deras ögon.
Som tur är gillar jag att göra motsatsen till vad folk säger eller tycker. Jag lät inte detta tynga ned mig. Detta sporrade enbart mig till att bli bättre, träna hårdare och utvecklas som ryttare och att skriva mer om att vara ung i ridsporten. Jag insåg även då att detta kräver en förändring. Att vi unga i sporten inte längre kan låtas tyngas ned av vad den äldre generationen har att säga. Jag fick då möjligheten att börja skriva min blogg här på Tidningen Ridsport. För att inte bara göra min utan alla unga ryttares röster hörda.
Så jag vill verkligen säga tack! Tack till alla ni som läser, uppskattar och vill vara med på min resa med mina ponnyer här på bloggen och tack till Ridsport som låter mig göra oss unga rösters hörda.
Jag gillar att tror att allt som händer har en mening med sig. Att allt händer av en anledning. Men jag har längre haft svårt att förstå varför just Gorm skulle utsättas för något sådant. Det kändes inte rättvist mot honom på något sätt. Men nu över tiden så tror jag att även detta har haft sina anledningar. Jag och Gorm spenderar otroligt mycket tid på marken tillsammans och blir bara närmare och närmare varandra. Twilight har fått en chans att ta del av rampljuset. Inte bara har vi kunnat lägg ner mer träningstid med varandra som gett resultat på tävlingsbanan. Utan det har nu även blivit kul igen. Vi är ett team, ett team som har otroligt roligt tillsammans både hemma och på tävling.
Captain och min resan ihop har nu fått ett nytt kapitel. Han bor kvar på gården och är fortfarande i vår ägo men med min kusin i sadeln. Till en början tog det emot men nu är jag så otroligt tacksam över att se honom lära Alice allt han kan och göra henne lika glad som han har gjort mig under våran fyra år tillsammans.
I samband med detta så känner jag min redo för nästa steg. Att se vad livet och det nya året har att ge och jag välkomnar nu 2026 med öppna armar, utan förväntningar då det ändå oftast inte går helt enligt plan. Jag känner mig tacksam att gå in i det nya året med min fina Twilight som nu klassas som ”vuxen” och med nya utmaningar att ta oss an tillsammans. Men även att få gå in i det nya året med min älskade Gorm kvar här i stallet vid min sida som håller på att lära Twilight allt han kan.
Gott nytt år önskar jag och ponnysarna ♥️
/Noomi






























Följ Ridsport på