SuperduoFranska hoppryttaren Julien Epaillard är tillsammans med Caracole de la Roque världens just nu bästa hoppekipage. Stoet började tävla på femstjärnig nivå så sent som i april 2022.
Caracole + Epaillard = världens bästa ekipage
Under hösten har Julien Epaillard satt avtryck genom bland annat två världscupsegrar tillsammans med Caracole de la Roque (SF, sto, e Zandor Z – Kannan). Caracole, som kallas för Caracool, är bara 10 år och kom till Julien i oktober 2021, berättar FEI som porträtterar stoet som månadens häst.
Efter världscupsegern i Madrid i november sade Jean Epaillard:
− Hennes kontroll är kanske inte perfekt hela tiden men det kompenserar hon med kvalitet, styrka och geni. Hon är utan tvekan en av de bästa hästar jag ridit i mitt liv.
Caracole tävlas barfota, går med pelham på framridningen men på tävlingsbanan är det hackamore som gäller.
− Hennes största styrka är hennes mod. Hon skulle hoppa genom eld om så vore, säger uppfödaren Alexandrine Heart till FEI.
Läs mer om Caracole de la Roque hos FEI.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på