Blogg
12 juli 2012 19:53

En knopp blir sydd

Jag fick förfrågan för länge sedan hur man syr knoppar. Jag filmade faktiskt när Lãsma flätade Zonik till årets öppet hus men glömde bort det. Nu har jag dock ramlat över klippet så: Voilà!

Jag kan ju tillägga att jag gör lite annorlunda när jag fäster tråden. Jag fäster nämligen på undersidan, men smaken är som baken. Visuellt gör det ingen skillnad. Man måste pröva sig fram!


Det finns också en annan metod som vi båda använder när flätan inte har rätt längd för att bli rullad. Då fäster vi tråden i gummisnodden för att sedan sy igenom vid mankammen direkt, så flätan är vikt på mitten. Därefter rullar/viker man och syr fast.

Jag kan också tillägga att inte en anda av mina knoppar har gått upp någonsin, sen jag lärde mig sy. Stensäkert!

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym