Fälttävlan
27 juli 2024 09:36
Ridsportplus

Britterna briljerade i fälttävlansdressyren

Ryttar-OS 2024På lördagen avgjordes fälttävlansryttarnas OS-dressyr i ett regnigt Versailles. För svensk del blev det både toppar och dalar, medan Storbritannien fick en riktig toppendag. Britterna leder både individuellt och i lag inför söndagens terräng. Här hittar du Ridsports liverapportering med massvis av bilder från klassen.

Britterna briljerade i fälttävlansdressyren
Laura Collett och London gick upp i ledningen med 17,5 straff, vilket är olympiskt rekord. Foto: Kim C Lundin

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

    Fälttävlansdressyren rids på lördagen med första start klockan 9.30 och sista start klockan 18.18. Den här artikeln uppdateras under klassens gång med de viktigaste händelserna under dagen.

    Det svenska fälttävlanslaget består av Frida Andersén/Box Leo, Louise Romeike/Caspian samt Sofia Sjöborg/Bryjamolga van het Marienshof.
    Malin Asai/Golden Midnight är reserver och Fredrik Bergendorff är förbundskapten.

    Nedan finns Ridsports direktrapportering med de viktigaste händelserna från klassen i omvänd ordning, alltså med den senaste uppdateringen överst i texten.

    18.30 Fälttävlansdressyren är nu avslutad för detta OS. I ledning har vi Storbritannien – både när det gäller lag och individuellt. Laura Collett och London slog olympiskt rekord med sina 17,5 straffpoäng och leder inför söndagens terräng. Hack i häl ligger Tysklands Michael Jung med 17,8 straffpoäng.

    Ställningen ser ut enligt följande efter lördagens dressyr:

    Lag:
    1 – Storbritannien
    2 – Tyskland
    3 – Frankrike

    Sverige ligger på plats 13 av totalt 16 lag.

    Individuellt:
    1 – Laura Collet och London 52, Storbritannien
    2 – Michael Jung och Chipmunk Frh, Tyskland
    3 – Alex Hua Tian och Jilsonne van Bareelhoof, Kina

    Resultat

    Gbr Rosalind Canter Lordships Graffalo-12
    Rosalind Canter och Lordships Graffalo Foto: Kim C Lundin
    Gbr Rosalind Canter Lordships Graffalo-8
    Rosalind Canter och Lordships Graffalo Foto: Kim C Lundin

    17.26 Storbritanniens Rosalind Canter gjorde en fin insats för laget med Lordships Graffalo. En individuell sjätteplats fixade hon och dessutom leder Storbritannien.
    Laura Collett behåller ledningen och även olympiskt rekord i straffpoäng i fälttävlansdressyr.

    17.20 Louise Romeike rider sitt andra OS, det är dock OS-debut för hennes häst Caspian. Den tioåriga valacken har inte så mycket erfarenhet på denna nivå sedan tidigare. Programmet började med fin ökad trav. Hästen var något laddad och tittig, men ryttaren lyckades behålla lugnet och det kändes som allt var under kontroll. En fin ökad skritt lyckades de med och en fin galoppfattning. Dock följt av något spända galoppombyten. 37,70 straffpoäng landade de på. Det gör att det svenska laget i nuläget landar på en sjundeplats efter att alla de svenska ryttarna i laget ridit sin dressyr. Men ännu är klassen inte slut.

    Swe Louise Romeike Caspian-11
    Louise Romeike och Caspian Foto: Kim C Lundin
    Swe Louise Romeike Caspian-8
    Louise Romeike och Caspian Foto: Kim C Lundin
    Swe Louise Romeike Caspian-16
    Louise Romeike och Caspian Foto: Kim C Lundin
    Swe Louise Romeike Caspian-23
    Louise Romeike och Caspian Foto: Kim C Lundin

    16.22 Tysklands Michael Jung vill vara med i matchen och Tyskland är en av de nationer som brukar vara med och fajtas i fälttävlanstoppen. Och mycket riktigt, tillsammans med Chipmunk Frh höll han ihop det och seglade upp på andra plats med 17,80 straffpoäng. Väldigt nära klassens ledare från Storbritannien Laura Collet som ligger på 17,50. Tyskland leder därför med laget och Storbritannien leder individuellt när lagens tredjeryttare börjar inta arenan och det börjar dra ihop sig.

    Ger Michael Jung Fischerchipmunk Frh-15
    Michael Jung och Chipmunk Frh Foto: Kim C Lundin
    Ger Michael Jung Fischerchipmunk Frh-18
    Michael Jung och Chipmunk Frh Foto: Kim C Lundin
    Ger Michael Jung Fischerchipmunk Frh-1
    Michael Jung och Chipmunk Frh Foto: Kim C Lundin
    Ger Michael Jung Fischerchipmunk Frh-2
    Michael Jung och Chipmunk Frh Foto: Kim C Lundin

    16.05 Alex Hua Tian, Kina, tävlar individuellt och lyckades tillsammans med Jilsonne van Bareelhof att ta sig in på andra plats med 22 straffpoäng.

    15.08 OS-debutanten, hemmaryttaren, franska Stephane Landois fick arenan att lyfta när han tog personbästa och en individuell andraplats i nuläget tillsammans med Chaman Dumontceau. 24,40 straffpoäng och mycket känslor på plats.
    Ekipaget har en speciell historia tillsammans då Stephane tog över hästen när den unga ryttaren Thaïs Meheust avled i samband med en olycka med hästen år 2019 och hela franska ridsporten sörjde den avlidne ryttaren. I dagens program var det mycket känslor och Stephane tittade och pekade upp mot himlen efter avslutad ritt för att hylla hästens tidigare ryttare. En speciell dag för ekipaget.

    Fra Stephane Landois Chaman Dumontceau-23
    Stephane Landois och Chaman Dumontceau Foto: Kim C Lundin
    Fra Stephane Landois Chaman Dumontceau-12
    Stephane Landois och Chaman Dumontceau Foto: Kim C Lundin
    Fra Stephane Landois Chaman Dumontceau-8
    Stephane Landois och Chaman Dumontceau Foto: Kim C Lundin

    14.49. Laura Collett ligger kvar ohotad på förstaplatsen, men i topp tre förändras ställningen snabbt och det är jämnt bland toppekipagen. Yoskiaki Oiwa, Japan, med Grafton Street seglade upp till andra plats efter sin ritt. Trea är nu Clark Johnstone med Menlo Park, Nya Zealand.

    Aus Clark Johnstone Menlo Park-8
    Clark Johnstone och Menlo Park Foto: Kim C Lundin
    Gbr Laura Collett London-16
    Laura Collett och London Foto: Kim C Lundin
    Gbr Laura Collett London-5
    Laura Collett och London Foto: Kim C Lundin
    Gbr Laura Collett London-7
    Laura Collett och London Foto: Kim C Lundin

    14.32 Storbritanniens Laura Collet och London 52 levererade en ritt som var i en klass för sig och satte ribban riktigt högt. Med kraft och energi, men ändå samspelt och i kontroll, fick de 17,50 straffpoäng och gick därmed upp i ledning före lagkamraten Tom McEwen. Storbritannien ligger därmed i både individuell ledning och leder även med laget i nuläget.

    Swe Frida Andersen Box Leo-19
    Frida Andersen och Box Leo. Foto: Kim C Lundin
    Swe Frida Andersen Box Leo-12
    Frida Andersen och Box Leo. Foto: Kim C Lundin
    Swe Frida Andersen Box Leo-2
    Frida Andersen vinkar på väg ut från arenan. Foto: Kim C Lundin
    Swe Frida Andersen Box Leo-20
    Resten av det svenska laget hejar på i sina regnjackor. Foto: Kim C Lundin

    14.26 Klassen har dragit igång igen efter pausen och Sveriges andra start intog arenan. Frida Andersén och Box Leo gjorde en fin och rak inridning och fick sedan till bra trav. Fina öppnor och slutor. Ett stabilt program om än med någon spänning här och var. Hästen blev lite spänd in i galoppfattningen, men gjorde sedan bra och korrekta byten. Frida såg lättad och glad ut efter sin ritt som gav 33,30 straffpoäng. Ekipaget går därmed in på delad 14:de plats, och delar därmed plats i resultatlistan med Sofia Sjöborg i nuläget. Läs Ridsports intervju med ryttaren:

    Sui Robin Godel Grandeur De Lully-2
    Robin Godel och Grandeur De Lully, Schweiz, ligger på femte plats individuellt när 30 ekipage har startat. Foto: Kim C Lundin

    13.00 Det har blivit dags för en paus i klassen och när 30 ryttare har ridit är det fortfarande Storbritanniens Tom McEwen med JL Dublin som ligger i individuell ledning. Tvåa ligger Karin Donkers, Belgien, och trea Tysklands Julia Krajewski. Sveriges Sofia Sjöborg ligger på plats 14 i nuläget. I lagställningen är det Tyskland som ligger i topp, när snart andraryttarna i laget ska inta arenan efter lunchpausen. Klassen startar åter klockan 14.10

    12.54 Det har nu kommit officiell information från arrangören gällande att anledningen till att italienska Emiliano Portale uteslöts var på grund av blod i hästens mun. Detta innebär att Italien nu får sätta in sitt reservekipage i mästerskapet framöver, vilket också innebär att de får extra straffpoäng inför nästa moment.

    Ita Emiliane Portale SwbhÄst Future-12
    Emiliano Portale från Italien och SWB-hästen Future. Foto: Kim C Lundin

    11.59 Italienska Emiliano Portale och SWB-hästen Future genomförde hela sin ritt men har sedan eliminerats, de har strukits, på grund av vad som verkar vara blod i hästens mun. Mer information inväntas.

    11.20 Belgiens Karin Donckers red Leipheimer van t’Verahof, som är den enda hingsten i fälttävlans startfält. Ekipaget lyckades få en harmonisk ritt, vilket belönades av domarna. 26,60 straffpoäng och en andraplats såhär långt i klassen.

    Bel Karin Donckers Leipheimer-2
    Det syntes att Karin Donckers var nöjd med sin ritt med Leipheimer van t’Verahof. Foto: Kim C Lundin
    Regngrått Versailleskcl01950
    Regngrått Versailles. Foto: Kim C Lundin
    Fans På Plats-3
    I publiken finns gott om fans som hejar på sina favoritlag. Foto: Kim C Lundin
    Fans På Plats-4
    Det regnar i Paris denna dag och publiken har gjort sig redo med regnkläder och paraplyer. Foto: Kim C Lundin
    Gbr Tom Mcewen Jl Dublin-5
    Tom Mcewen och JL Dublin gick upp i ledning. Foto Kim C Lundin

    10.23 Tom McEwen och JL Dublin startar för Storbritannien, ett lag som vill vara med i toppen och är medaljtippade inför mästerskapet. Det blev 25,80 straffpoäng och en ny ledare i klassen. 

    10.16 Sofia Sjöborg gör sin OS-debut tillsammans med Bryjamolga vh Marienhof, även kallad ”Belle”. De gjorde stabila fina öppnor och slutor. Det blev en något överilad skritt, vilket är hästens akilleshäl. Hästen var laddad i skritten och det blev något taktfel. De lyckades med fina och korrekta galoppombyten. Även fin ökad galopp. 33,30 straffpoäng, vilket var ryttarens målpoäng med dagen. Sverige är med i leken. Läs Ridsports intervju med Sofia efter ritten:

    Swe Sofia Sjöborg Bryjamolga-4
    Sofia Sjöborg och Belle rider in på banan i sin OS-debut. Foto: Kim C Lundin
    Swe Sofia Sjöborg Bryjamolga-6
    Sofia Sjöborg och Belle. Foto: Kim C Lundin
    Swe Sofia Sjöborg Bryjamolga-16
    Sofia Sjöborg, med ”Belle”, var rörd efter sin ritt, ekipaget gjorde en av sina bästa dressyrritter hittills i karriären. Foto: Kim C Lundin

    10.05 När de första sex ekipagen har startat är det fortfarande Julia Krajewski som ligger i ledning. Snart är det dags för det första svenska ekipaget att inta arenan.

    09.30 Först ut av alla i startfältet var regerande mästaren från Tyskland som tog individuellt guld vid OS i Tokyo 2021 – Julia Krajewski. Guldhästen från Tokyo har hon dock inte med sig, utan istället är det valacken Nickel 21 som axlar uppgiften i Paris. Hästen är grön för sammanhanget men ekipaget fixade ett balanserat och jämnt program. 26,90 straffpoäng, en bra inledning för Tyskland.
    Ekipaget kom in som reserv, efter att Sandra Auffart behövt stryka sig när hästen inte var helt fräsch inför mästerskapet.

    Ger Julia Krajewski Nickel-3
    Julia Krajewski och Nickel Foto: Kim C Lundin
    Ger Julia Krajewski Nickel-8
    Julia Krajewski och Nickel Foto: Kim C Lundin

    Svenska ekipagens startnummer

    Startnummer 8, klockan 10.12 Sofia Sjöborg/Bryjamolga vh Marienhof
    Startnummer 32, klockan 14.21 Frida Andersén/Box Leo
    Startnummer 56, klockan 17.15 Louise Romeike/Caspian

    Start- och resultatlistor

    Här finns Ridsports samlade rapportering om OS i Paris.

    Hela tidsprogrammet för ridsporten i Paris.

    Max sänder från tävlingarna (krävs betalabonnemang) Delar av dressyren visas även i kanal 5

    Så arbetar Ridsport

    Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

    BESTÄLL NU

    Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
    Hingstar Online

    Just nu 101 hingstar i vår databas

    Visa alla hingstar
    Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym