Sport
6 september 2014 20:39

Fyra till bordet

De fyra toppryttarna, för i finalgänget finns inga överraskningar, hade alla en sansad vision om morgondagens utmaningar. Fransmannens Patrice Delaveau talade om trycket att prestera på hemmaplan. "Jag är lättad över att ha lyckats ta mig till final, imorgon är en annan dag."

Fyra till bordet
Patrice Delaveau, Beezie Madden, Rolf-Göran Bengtsson och Jeroen Dubbeldam utgör de fyras gäng. Roland Thunholm

Finalens startordning är lottad och det är ett bra läge för Rolf-Göran Bengtsson.
1) Jeroen Dubbeldam / Zenith SFN
2) Rolf-Göran Bengtsson / Casall Ask
3) Beezie Madden / Cortes C
4) Patrice Delaveau / Orient Express HDC
Ryttarna rider första sin egen häst och därefter de andras hästar i startordningen ovan.

Inför finalen fick pressen träffa de fyra finalisterna och frågorna tycktes aldrig ta slut, alla ville ha kommentarer från den fantastiska kvartetten,

Fransmannen Patrice Delaveaus nollrunda sprängde nästan trumhinnorna på alla inne på Stade d’Ornano.
– Det var otroligt svårt för mig, jag låg fyra inför idag och kände trycket. Jag bor 40 km härifrån och de senaste månaderna har alla människor här runt i kring pratat med mig om den här finalen, att jag borde vara med här. Alla har förväntat sig seger och det är inte lätt. Därför känns det otroligt skönt att ha ordnat en finalplats, menade Patrice Delaveau.

Beezie Madden ledde inför dagens övningar men hade 4 fel i första rundan och förkorade sin ledning, i andra rundan nollade hon igen med Cortes C och säkrade sin finalplats.
– Det blev en väldigt spännande dag, nästan för spännande. Jag tyckte min Cortes hoppade bra även om vi rev ett så jag var egentligen inte orolig, jag har stort förtroende för honom.
– Imorgon blir det en verklig utmaning, det är fyra helt olika hästar men det är lika svårt för alla.
– Jag har visserligen gjort den här övningen förr men nu är det tre helt nya olika hästar så jag tror inte det hjälper så mycket. Alla hästar är så olika och så speciella att det inte riktigt hjälper.

Rolf-Göran Bengtsson erkände att han kände stor anspänning under sin ritt.
– Jag fick ju ett fel tidigt i banan, även om jag hade ett tillgodo så gillade jag inte det direkt. Speciellt eftersom jag inte vet varför han rev oxern så grovt när han hoppade av fel. Jag funderade på vd som skulle hända på nästa oxer.
– Inför finalen så ska jag leta upp så mycket information jag kan, se på några filmer med de andra hästarna men det är ekipage jag sett många gånger förut.

Jeroen Dubbeldam avvek från de andra genom att direkt deklarera att han inte kände någon press alls, fast han hade för dåligt pokerface. Han kände också av pressen.
– Jag var tolva igår och tänkte hela natten på att min enda chans var att göra två nollrundor, hur svårt det än var på dagens bana. Så jag gjorde min första runda och väntade lite på att andra skulle få fel, inte så vackert, men så var det och med en andra nolla för mig och fler fel för andra så är hjag här nu. 
– Det är en stor utmaning att rida dessa fyra superstars. Det är ett skickligt gäng ryttare här och jag tror vi kommer att få se prov på gott horsemanship i finalen imorgon.

Resultat
Startlista till finalen

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym