Sportnytt
15 maj 17:15

Här finns förra veckans resultat

VECKA 19Här hittar du vinnarna i de högsta klasserna vid förra veckans nationella tävlingar.

Här finns förra veckans resultat
Här hittar du veckans främsta tävlingsresultat vid landets nationella- och elittävlingar. Foto: Jenny Schwieler Staaf

Här presenteras vinnarna från högsta klassen vid respektive nationella tävling under veckan. I hoppning veckans vinnare från 1,45 och uppåt för häst och Msv B och uppåt för ponny. I dressyr från Intermédiaire-klasser och uppåt för häst, FEI-klasser för C- och D-ponny och LA för B-ponny. I det fall flera kategorier tävlar mot varandra presenteras de i den högre kategorin.

I de fall det rids speciella klasser för children/juniorer/young riders kan resultat från dessa även i lägre klasser komma att presenteras.

HOPPNING

10-13 maj Föreningen för Equality riders, Hammarö, Wermland Equestrian Games

Elit/nationell hoppning för häst och ponny med Swedish 7-Star Spring Tour, kval till Falsterbo samt Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 7 (fullständiga resultat)

Stor häst:

1,50 WR – 7-Star Spring Tour 1,50 delfinal 1
Helena PerssonBonzai H (SWB val f-00 e Baloubet du Rouet-Caletto II, uppf Stuteri H, Bengt & Anita Johansson)

1,50 A:0
Elin SjögrenWest Side River (SWB val f-08 e Careful-Lux Z, uppf Ingrid Svensson)

1,45 A:0/A:0
Niklas ArvidssonHasard 1245 (SWB hingst f-07 e Heartbeat-Voltaire, uppf Elizabeth Lindblad)

1,45 A:0
Jennifer JonssonQlara (HANN sto f-06 e Quidmam’s Rubin-For Pleasure, uppf Joachim Tobaben)

1,40 A:1a – Ungdoms Grand Prix
Hugo WihlmarkChamie RTG (SWB sto f-07 e Corlensky G-Ampere, uppf Linköpings Ridskola AB)

D-ponny:

Msv A A:0
Ida SelinLegolas (val f-05 okänd härstamning)

Msv A A:1a – Kval till Falsterbo Horse Shows Ponny Grand Prix
Ebba DanielssonDynamite Spartacus (val f-06 okänd härstamning)

Msv B A/A:0
Ida SelinLegolas (val f-05 okänd härstamning)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 7
Kajsa BjöreAlly (34) (SWB sto f-08 e Alligator Fontaine-Cardento, uppf Sten Ohlsson)

Msv B A:0/A:0
Signe SvenssonBright Eyes (SWB val f-06 e Nicklas-Kantje’s Ronaldo, uppf Lotta Björe)

Msv B A:1a
Thea GånehedDawn Godess (sto f-05 okänd härstamning)

C-ponny:

Msv A/A:0
Ebba DanielssonSmithstown Toodles (val f-09 okänd härstamning)

Msv A A:1a
Izabelle StolthSteel Flight (val f-03 okänd härstamning)

Msv B A/A:0
Emma AnderssonCoolkill Seamus (CONN val f-04 e Dunlewey Seamus-Thunder Bay, uppf James Lynch)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 7
Ida SelinFredbos Mesterix (val f-01 okänd härstamning)

Msv B A:0/A:0
Izabelle StolthSteel Flight (val f-03 okänd härstamning)

Msv B A:1a
Josefine KåbergHarry (val f-05 e V.i.p-Andy, uppf Henryk Osolinski)

B-ponny:

Msv B A/A:0
Linn ArvidssonEivor (ASRP sto f-07 okänd härstamning)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 7
Linn ArvidssonEivor (ASRP sto f-07 okänd härstamning)

Msv B A:1a
Linn ArvidssonSting’s Yaris (SWF val f-06 e Kulltorps Yrrol-Bona-Fide, uppf Stuteri Sting)

8 maj Jump Clup Ridsportförening

Nationell hoppning (fullständiga resultat)

1,35 A
Carolina Andersson Perfect Blue Asp (SWB hingst f-11 e Plot Blue-Quite Easy, uppf Caroline Hayenhjelm)

10-13 maj Falu Ryttarsällskap, Lugnet nationalarenan

Nationell hoppning för häst och ponny (fullständiga resultat)

1,40 WR
Malin ÅkerströmJovera vd Broekkant (BWP sto f-09 e Calvaro-Germus R, uppf Inno Lamers)

10-13 maj Henriksdals Ryttarförening

Nationell hoppning (fullständiga resultat)

1,45 A:1a
Frida EkströmAcapulco Z (ZANG val f-01 e Accordo-Calypso II, uppf Zangersheide)

11-13 maj Skellefteå Ridklubb

Nationell hoppning (fullständiga resultat)

1,35 A:1a
Anna-Maria Nyberg AnderssonWilmer V (SWB hingst f-07 e Spender S-Caruso, uppf Vännäsbergets Ridcentra AB)

10-13 maj Halmstads Fältrittklubb

Nationell ponnyhoppning med Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 8 (fullständiga resultat)

D-ponny:

Msv A A:1a
Erik NordströmFlammabyggets Hamlet (val f-94 e Poetic Justice, uppf Pia & Ted Nätterqvist)

Msv B A:0
Lilly LandgrenKingston Rebel (CPBS val f-07 e Gurteen Rebel-Cuchulainn, uppf Mr Malachy Gorham)

Msv B A/A:0
Emilia LiljegrenBreitling (WE val f-01 e Halifax x LP-N Kaiserjaeger xx, uppf Egon Wichmann)

Msv B A:0/A:0
Alexandra KarlssonKillags X Factor (val f-04 okänd härstamning)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 8
Beata HermelinColton Milton (sto f-04 e Aldato-okänd, uppf R Thornton)

C-ponny:

Msv A A:1a
Josephine Christian JacobsenScarletts Billy The Kid (val f-00 okänd härstamning)

Msv B A:0
Felicia DamouniJoyce (WESEMS sto f-07 e Cyriac WE-Renoir, uppf Arthur Baumfalk)

Msv B A/A:0
Tiffani LingJessie (sto f-03 imp Irland)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 8
Amanda MöllerHembys Florian (NF hingst f-08 e Miclas Activ-skogs Max, uppf Hembys Stuteri)

Msv B A:0/A:0
Josephine Christian JacobsenScarletts Billy The Kid (val f-00 okänd härstamning)

B-ponny:

Msv B A:0
Clara HermelinTullibards Highly Unlikely (val f-06 okänd härstamning)

Msv B A/A:0
Linnea Åberg-CroninAre you nearly there yet (sto f-10 okänd härstamning)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 8
Clara HermelinTullibards Highly Unlikely (val f-06 okänd härstamning)

Msv B A:0/A:0
Loviza ArdenmarkStald Tor´s Flying Surprice (sto f-04 okänd härstamning)

10-13 maj Skogslottens Ryttarförening

Nationell ponnyhoppning med Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 9 (fullständiga resultat)

D-ponny:

Msv B A:0
Esther KursinskiCash Madness (ISH sto f-09 e Bosco Lad-okänd, uppf Shaun Slevin)

Msv B A/A:0
Wilda MichelottiAttyrory Warrior (val f-06 okänd härstamning)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 9
Ebba ChristianssonKysings Dorothy (CONN sto f-09 e Kewin-Gunne Anton, uppf Kerstin Holmblad)

Msv B WR
Fredrica von CelsingCarrig Donn (CONN val f-05 e Moy Johnny’s Pride-Rynn Richard, uppf Mr John Costello)

C-ponny:

Msv B A:0
Evelina AxelssonHoppenhof’s Thomas (NF val f-03 e Moenbury Peter Rabbit-Nieuwmoeds Patrick, uppf Dhr P.H.A Hoppenbrouwers)

Msv B A/A:0
Elin KarlfeldtKrafty K (sto f-08 okänd härstamning)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 9
Elin KarlfeldtKrafty K (sto f-08 okänd härstamning)

Msv B WR
Filippa HeldemarJust Bobby Sparrow (ASRP val f-06 e Poetic Jusice-Lofty Roderic, uppf Nickilee Ångman)

B-ponny:

Msv B A.0
Ellen HammarströmTullohea Minnie (sto f-05 imp Irland)

Msv B A/A:0
Filippa HermanssonVångsundas Paris (SWF val f-02 e Bjärbys Picasso-Candide, uppf Malin Karlsson)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 9
Filippa HermanssonVångsundas Paris (SWF val f-02 e Bjärbys Picasso-Candide, uppf Malin Karlsson)

Msv B WR
Ellen HammarströmTullohea Minnie (sto f-05 imp Irland)

11-13 maj Vännäs Ryttarförening

Nationell ponnyhoppning med Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 10 (fullständiga resultat)

D-ponny:

Msv B A:0
Henny SundkvistMaxima S (EASP sto f-10 e Karlos-Elegant, uppf S.M. Schuurman-van de Berg)

Msv B A/A:0
Lovisa BäremoSpringhill Rebellious (ISH sto f-09 e Creevagh Grey Rebel-Euro Clover, uppf Mr Nigel Jackson)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 10
Lovisa BäremoSpringhill Rebellious (ISH sto f-09 e Creevagh Grey Rebel-Euro Clover, uppf Mr Nigel Jackson)

C-ponny:

Msv B A:0
Nelly SödermanAttyrory Kerry (sto f-09 okänd härstamning)

Msv B A/A:0
Sandra NorgrenMunsboro Grey Ghost (sto f-09 okänd härstamning)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 10
Nelly SödermanAttyrory Kerry (sto f-09 okänd härstamning)

B-ponny:

Msv B A:0
Thelma BergströmRockside Mystifyre (val f-03 imp Irland)

Msv B A/A:0
Moa WikströmMunsboro Olly (val f-04 imp Irland)

Msv B A:Inverkan – Kval till Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning omg 10
Alice ForsgrenMunsboro Chocolate Fudge (sto f-07 okänd härstamning)

 

DRESSYR

10-11 maj Malmö Ridklubb, Ribersborg

Nationell dressyr för häst och ponny (fullständiga resultat häst och ponny)

Stor häst:

FEI Intermédiaire I
Johan SvenssonMassino (SWB val f-06 e Topaasch-Aerline H, uppf Per Grönkvist) 68039%

D-ponny:

FEI Lagprogram ponny
Nikky Sejrbo JönssonSharon (KP sto f-04 e Heidbergs Nancho Nova-Black Boy, uppf Sabine Meyer) 69,905%

FEI Mästerskapsprogram ponny
Ebba RindmoHamiltons I did it My Way (ASRP sto f-10 e Verona’s Bo-Gi-Bayron, uppf Charmotte Hamilton) 70,541%

C-ponny:

FEI Lagprogram ponny
Stella HollFredriksdals Tulpan (SH val f-04 e Henfynyw Tywysog-Karliber ox, uppf Kerstin Erlandsson) 65,952%

FEI Mästerskapsprogram ponny
Miriam Planhammar BosseldalIndiana Joe (val f-00 imp Holland) 66,171%

B-ponny:

LA:2
Tilda ElmevikRobina (sto f-05 okänd härstamning) 67,429%

10-13 maj Borås Fältrittklubb

Nationell dressyr med kval till LiveArena & DressagePower Grand Prix Tour (fullständiga resultat)

FEI Grand Prix
Paulinda FribergDi Lapponia T (HANN sto f-01 e Donnerhall-Argument, uppf Joachim Tobaben) 72,572%

FEI Grand Prix Kür – Kval till LiveArena & DressagePower GP Tour
Paulinda FribergDi Lapponia T (HANN sto f-01 e Donnerhall-Argument, uppf Joachim Tobaben) 73,958%

FEI Intermédiaire II
Isabella Tovek – Sam Donnerhall (OLD val f-07 e Samarant-Donnerhall, uppf Christoph Boulanger) 67,157%

FEI Intermédiaire A
Anik TifeltDona Doni (HANN val f-98 e Davignon-Laurise Crusador xx, uppf Klaus Buck) 66,569%

FEI Intermédiaire I
Caroline CarlstedtTaxus Baccata (SWB val f-07 e Topaasch-Bernstein, uppf Hånsta Gård AB) 67,745%

FEI Intermédiaire I Kür
Stefan JanssonLocatelli (SWB hingst f-09 e Loredes-Rubinrot, uppf Magnus Ringmark & Stefan Jansson) 72,975%

10-12 maj Stockholms Ponnyklubb, Ericsberg Slott

Nationell ponnydressyr med kval till SIHS Ponny Kür (fullständiga resultat)

C- och D-ponny:

FEI Ponnykür – Kval till SIHS Ponny Kür
Tindra HolmertzMonty (ASRP hingst f-04 e Vermont-Carneval II, uppf Ann-Charlotte Larsson) 70,292%

FEI Lagprogram ponny
Amanda LindholmHolly’s Cerwin RP 175 (ASRP val f-07 e Verona’s Gerswin-Bernstein, uppf Carita Axelsson) 72,238%

FEI Ponnykür
Filippa UndvallAngelo (val f-08 e Jarno-Verona’s Bo-Gi, uppf Christina Bruzelius Bentele) 66%

FEI Lagprogram ponny
Siri EhnroothDanny Beau (val f-01 e Danny Gold-Notre Beau, uppf Prior, Rolf & Verena) 66,286%

FEI Lagprogram ponny
Julia LindbladLinsa Vimsalabim (SWF hingst f-08 e Pentyparc Shonnyn Du-Ceibach Bonheddwr, uppf Gunilla Olesjö Andersson) 64,143%

FEI Lagprogram ponny
Filippa UndvallAngelo (val f-08 e Jarno-Verona’s Bo-Gi, uppf Christina Bruzelius Bentele) 66,333%

FEI Lagprogram ponny
Siri EhnroothDanny Beau (val f-01 e Danny Gold-Notre Beau, uppf Prior, Rolf & Verena) 69,095%

FEI Lagprogram ponny
Stina StorkullBrilliant Chess (ASRP val f-04 e Verona’s Bo-Gi-okänd, uppf Maria Andersson) 63,619%

FEI Mästerskapsprogram ponny
Nicole CronaVoyager 2 (DRP hingst f-00 e Vivaldi-Night-Power, uppf Willi & Monika Böckmann) 69,820%

FEI Mästerskapsprogram ponny
Filippa UndvallAngelo (val f-08 e Jarno-Verona’s Bo-Gi, uppf Christina Bruzelius Bentele) 66,847%

FEI Mästerskapsprogram ponny
Johanna BurholmBrouwerij’s Percival (NWPCS val f-09 e Orchard Red Prince-Orchard D’avranches, uppf J.Tabor) 70,225%

FEI Mästerskapsprogram ponny
Stina StorkullBrilliant Chess (ASRP val f-04 e Verona’s Bo-Gi-okänd, uppf Maria Andersson) 61,577%

B-ponny:

LA:2
Alma SjöblomIronhill Red Neck (WSB val f-08 e Friars Shanco-Bengad Dragon Arum, uppf Lilybeth Jernberg) 69,714%

LA:4
Ebba LindholmKulltorps Flora (SWF sto f-03 e Wärnanäs Peng-Rotherwood State Occasion, uppf Mats Olsson) 67,162%

LA:P0
Ebba LindholmKulltorps Flora (SWF sto f-03 e Wärnanäs Peng-Rotherwood State Occasion, uppf Mats Olsson) 70,444%

12-13 maj Ryttarkamraterna Kumla, Örsta Kulle

Nationell ponnydressyr (fullständiga resultat)

D-ponny:

FEI Lagprogram ponny
Wilma MartinssonFarina (WESEMS sto f-03 e Van Veen-Henry, uppf Claudia Stockhaus) 67,286%

FEI Lagprogram ponny
My Skytt RosénAngelo Cristiano (ASRP val f-07 e Valdo-Bery Welsh Dragon, uppf BaggBirgit Stenberg) 68,238%

FEI Mästerskapsprogram ponny
Saga AhlBonne Boghardt (ASRP hingst f-08 e Verona’s Bo-Gi-Cocky Dundas xx, uppf Elisabet Persson) 66,351%

FEI Mästerskapsprogram ponny
My Skytt RosénAngelo Cristiano (ASRP val f-07 e Valdo-Bery Welsh Dragon, uppf BaggBirgit Stenberg) 69,234%

C-ponny:

FEI Lagprogram ponny
Olivia RutgerssonRoyal Dimaz (NF val f-04 e Sun Roy-Eskehöjgaards Prince, uppf Jill Hansson) 67,667%

FEI Lagprogram ponny
Smilla GilleMinarva Nantare (sto f-05 e Languard-Lukas, uppf Peter Boege) 68,524%

FEI Mästerskapsprogram ponny
Emelie NordgrenRunås Midnight Suprice (SWF sto f-12 e Stoak Tuscany-Rolls Royce, uppf Rose-Marie Gustavsson) 67,162%

FEI Mästerskapsprogram ponny
Emilia SvenssonRoyalty (ASRP val f-04 e Öxenholm Mango-Rocket, uppf Ida Johansson) 67,613%

B-ponny:

LA:4
Cesilia LundbergÄngaby Victor (SWF val f-07 e Cadfach Dennis the Menace-Merioneth Storm, uppf Sara Svensson) 69,685%

LA:P0
Emilia RameusBeckham (hingst f-02 imp Danmark) 71,074%

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 85 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 132 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

Nu från endast 39:-