Hoppning
13 september 2016 14:10

Hoppstjärnan Gotha pensioneras

Efter en lång och framgångsrik karriär pensioneras Henrik von Eckermann och Ludger Beerbaums tidigare tävlingspartner Gotha. Det meddelar Ludger Beerbaum på sin Facebook-sida.

Hoppstjärnan Gotha pensioneras
Henrik von Eckermann och Gotha under VM i Normandie 2014. Photo: Roland Thunholm

Gotha (sto f 2001 e Goldfever-Prestige Pilot), som Henrik von Eckerman bland annat red i VM i Normandie 2014 och EM i Herning 2013 – där det svenska laget tog brons – och som han hade en 1,45-vinst med i Aachen så sent som i juli i år, är nu pensionär.

Det meddelar Ludger Beerbaum på sin Facebook-sida.

På sin Facebook-sida tackar Henrik von Eckermann sin tidigare arbetsgivare Ludger och Gothas ägare Madeleine Winter-Schulze för att de lät honom rida det fantastiska stoet som han har haft sina största vinster hittills tillsammans med.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym