Inget av de dopningsprover som togs på ryttare och hästar under OS i Deodoro, Rio de Janeiro, var positiva.
Inga dopningsfall i Deodoro

– Att hålla vår sport ren från dopning är en viktig del av det dagliga arbetet. Att de olympiska spelen både i London och Rio var fria från dopning är något för vilken idrott som helst att vara stolt över, särskilt eftersom vi testade för fler substanser än någonsin, säger Internationella Ridsportförbundets, FEI:s, ordförande Ingmar De Vos i ett pressmeddelande.
Det togs totalt 60 dopningsprover på hästar i Rio, vilket motsvarar 30 procent av de 200 tävlande hästarna. Dessa skickades till FEI:s laboratorium i brittiska Newmarket medan Internationella Olympiska Kommittén tog hand om dopningsproven för ryttarna.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på