NykvarnEn jägare sköt ihjäl två ponnyer i en hage i höstas. Nu har nya uppgifter lämnats som gör att åklagaren väljer att återuppta förundersökningen, rapporterar P4 Stockholm.
Jägare sköt ihjäl ponnyer – utredningen tas upp igen

En kväll i slutet av oktober förra året sköts två shetlandsponnyer i Nykvarn, då en jägare misstog dem för vildsvin. Ponnyerna skadades så allvarligt att de fick avlivas av veterinär på plats.
Jägaren anmälde händelsen till polisen och misstänktes till en början för skadegörelse och djurplågeri. I mitten av december beslutade åklagaren att lägga ner förundersökningen, då det bedömdes som en olyckshändelse utan uppsåt.
Ägare anlitade advokat
Ponnyernas ägare har anlitat en advokat som ansökt om att överpröva fallet och nu kommer nya besked. Förundersökningen ska återupptas.
”De uppgifter som nu har lämnats gör att jag ändrar tidigare åklagarbeslut”, skriver åklagaren. Det rapporterar P4 Stockholm. Förundersökningen gäller bland annat djurplågeri och skadegörelse.
Lyssna på inslaget:
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på