Hoppning
26 juli 2018 22:05

Lista: Ekipagen som är uttagna till unghäst-VM i hoppning

UppdateradNu är det klart vilka svenska ekipage som hoppar unghäst-VM i Belgien i mitten av september. Hela listan hittar du här.

Lista: Ekipagen som är uttagna till unghäst-VM i hoppning
Vicotira Almgren med Mr Vain GJ och Sofia Farman med Ulla Bella Hästak hoppar unghäst-VM. ArkivFoto: Roland Thunholm

5-åriga hästar SWB

Center
Cardento – Non stop R
Uppfödare och ägare: Niclas Swerre
Ryttare: Stephanie Holmén

Mr Vain GJ
Diarado – Lavirco
Uppfödare och ägare: Gustaf Johansson
Ryttare: Victoria Almgren

La Chic
Contant Q – Lasandos
Uppfödare och ägare: Annica Johansson
Ryttare: Victoria Almgren

Ulla Bella Hästak
Bonaparte Z – Dirco Hästak
Uppfödare: Hästak AB
Ägare: Farman Showjumpers AB
Ryttare: Sofia Farman

Copernicus
Camaro M – Cortus
Uppfödare: Peter Lindgren
Ägare: Farman Showjumpers AB
Ryttare: Sofia Farman

Alonzo
Arlando Z – Elmshorn
Uppfödare: Kristina & Maria Blad
Ägare: Equiqlaris AB, Glada Hästen AB
Ryttare:Anna-Clara Pettersson

K & T Cabaque
Cabachon – New Balance
Uppfödare: Krister Svedberg & Tobias Larsson
Ägare: Jimmy Korsbeck
Ryttare: Christoffer Andersson

Calador CC
Casall – Nekton
Uppfödare: CC Holsteiner Breeding
Ägare: CC Holsteiner Breeding
Ryttare: Sissela Smith

Reserv:
Cruzier J
Cartier – Silverstone
Uppfödare: Frida Johansson
Johansson Ägare: AA Hippoplus AB
Ryttare: Carolina Andersson

Algot F
Common Sense- Heartbreaker
Uppfödare: Gunnel & Kjell Frölin
Ägare: Stall Grönberg HB & Simon Johannesson
Ryttare: Emelie Grönberg

5-åriga hästar wildcard

Ike 1348 
Zavall VDL – Carthino Z
Uppfödare: G.P.J Vossen
Ägare: Eklunda stuteri/Zeiloth & Victoria Almgren
Ryttare: Victoria Almgren

Charente CC 
Chrunch – Ladas
Uppfödare: Hilde Lass
Ägare: CC Holsteiner Breeding
Ryttare: Sissela Smith

Bellona Olympic 
Bonaparte Z -Champion du Lys
Uppfödare: Schou Absolute Horses
Ägare: Annika Axelsson
Ryttare: Annika Axelsson

Power of Love 
Plot Blue – Landor S
Uppfödare: Andreas Volze
Ägare: Tony Stigsson& Catarina Ceder
Ryttare: Jennie Juhlin

Mylord Cadanza 
Mylord Carthago – Calido I
Uppfödare: J.Dohmen
Ägare: Annika Axelsson & Alia Bin Drai
Ryttare: Annika Axelson

Verdison 
Verdi -For Pleasure
Uppfödare: Birgitte Zilling
Ägare: Lena Johansson
Ryttare: Julia Johansson

Nilia v/d Bisshop 
Untouchable -Lys De Darmen
Uppfödare: Tom De Craene
Ägare: Mariana Juhlin
Ryttare: Jennie Juhlin

Chakilly Z 
Chacco Blue – Cardento
Uppfödare: M.Dohmen
Ägare: Alia Bin Drai
Ryttare: Annika Axelsson

6-åriga hästar SWB

Ikaros
Chelltago Z – Feliciano
Uppfödare och ägare: PVRT Equestrian AB
Ryttare: Stephanie Holmén

Viva
Vivaldi K – Aram
Uppfödare: Magnus Dyrendahl
Ägare: Grevlundagården i Vitaby AB
Ryttare: Stephanie Holmén

Vincent
Baltimore –  Loucaibo
Uppfödare: Annette Ek Andréasson
Ägare: Grevlundagården i Vitaby AB
Ryttare: Stephanie Holmén

Thelma Hästak
Heartbeat – Comes van de Heffinck
Uppfödare och ägare: Hästak AB
Ryttare: Linn Hörnvall

Heartcore L 
Heartbeat – Cortez
Uppfödare och ägare: Lögshögs Gård
Ryttare: Magnus Jacobsson

Sid
Cardento – Quidam de Revel
Uppfödare och ägare: Stuteri Arch
Ryttare: Sofie Svensson

Break Point
Heartbreaker – Casall
Uppfödare och ägare: Stuteri Arch
Ryttare: Sofie Svensson

Diego
Kannan – Cardento
Uppfödare och ägare: Maria Berger
Ryttare: Magnus Österlund

Reserv:
Cruzier J
Cartier- Silverstone
Uppfödare: Frida Johansson
Ägare: AA Hippoplus AB
Ryttare: Carolina Anderss

6-åriga hästar wildcard

Clapton Mouche 
Conrad – Elan de la Cour
Uppfödare: Gaec Mouche
Ägare: Stephex Stables
Ryttare: Petronella Andersson

Cassasini 
Casall – Cassini I
Uppfödare: Detlef Hennings
Ägare:Lena Johansson
Ryttare: Julia Johansson

Misterioso della verdina 
Mr Blue – Mytens
Uppfödare: Votarelle SRL
Ägare: Stephex Stables
Ryttare: Petronella Andersson

Cash du Talus
Kannan – Quick Star
Uppfödare: M. Jacques Le Boedec
Ägare: Grevlundagården i Vitaby AB
Ryttare: Stephanie Holmén

Hamilton AL 
Numero Uno -Voltaire
Uppfödare: T. Alders
Ägare: Björn Wetterlin
Ryttare: Marcus Westergren

Hummeltje V 
Colestus – Zeus
Uppfödare: A.W Zwagerman
Ägare: Jennie Juhlin
Ryttare: Jennie Juhlin

Hello Kitty de Leeve
Emerald van Ruytershof – Oramé
Uppfödare:W.J.G Van Dijck
Ägare: Victoria Almgren& Nielsdotter AB
Ryttare: Victoria Almgren

Condor Hypopromo 
MyLord Carthago – Grannus
Uppfödare: B.J.M Wezenberg
Ägare: Maria Showjumping AB
Ryttare: Maria Östman

7-åriga hästar SWB

Crusader Ice
Cabachon – Corland
Uppfödare: Thina Stigsson, ISG AB
Ägare: Grevlundagården i Vitaby AB
Ryttare: Stephanie Holmén

Sienna SN
Bravour – Canto
Uppfödare: Birgitta Jonasson
Ägare: Astrid Ohlin
Ryttare: Stephanie Holmén

Luchón
Cabachon – Julio Mariner
Uppfödare: Hanna Evestål
Ägare: Jessica Gunnarsson
Ryttare: Amanda Eriksson

Ariso
Casall la silla – Contender
Uppfödare och ägare: Viktoria Tocca
Ryttare: Henrik Tapper

Newton G
Nintender – For Feeling
Uppfödare: Sten-Åke Wengberg
Ägare: Jennyhill Djurklinik AB
Ryttare: Sofia Farman

White Light Moment
Bravour – Camaro M
Uppfödare: Anna Granqvist
Ägare: Royne Zetterman AB
Ryttare: Sofia Farman

Ginerin CC 
Stokdals Livanos –  Montreal
Uppfödare och ägare: D. Carlberg&Son Intressenter AB, CC Stud
Ryttare: Jill Silvandersson

Hold it Against me
Chacco Blue – Indoctro
Uppfödare och ägare: Henrik Tapper
Ryttare: Henrik Tapper

Reserv:
Lucky Shot
Contendro I – Levantos II
Uppfödare: Lisa Lundgren
Ägare: Ägare: Anki Ottergård& Marika Brorsson
Ryttare: Marika Brorsson

7-åriga hästar wildcard

Gisborne VDL 1310 
Zirocco Blue VDL – Goodtimes
Uppfödare: VDL Stud
Ägare: Magnus Österlund
Ryttare: Magnus Österlund

Casemiro CC 
Cachas – Contender
Uppfödare: Jochen Ramcke
Ägare: CC Holsteiner Breeding
Ryttare: Sissela Smith

Balento C.S 
Balou du Rouet – Cento
Uppfödare: Vikki Evans
Ägare: Stephex Stables
Ryttare: Petronella Andersson

Zayado 
Cayado –  Casall
Uppfödare: Christin Bendfeldt
Ägare: MW Collection AB
Ryttare: Marcus Westergren

Clara Faut 
Comme Il Faut – Corghano
Uppfödare: Martin Seger
Ägare: Innovation Group PA AB
Ryttare: Jennie Juhlin

Quincia L 
Quaprice du Bois Margot – Candillo
Uppfödare: Kimmo Lahti
Ägare: Annika Axelsson
Ryttare: Annika Axelsson

DonnaBella (Struken)
Connor – Cormint
Uppfödare: Clausen Heinrich
Ägare: Cornelia Rylen
Ryttare: Cornelia Rylén

Cebetto 
Centadel – Baloubet du Rouet
Uppfödare: Gestut Lewitz
Ägare: Highlights AB
Ryttare: Magnus Österlund

Källa: SvRF

Ridsport
Magnus Österlund och godkända hingsten Gisborne VDL 1310 är uttagna till unghäst-VM. Foto: Roland Thunholm

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 99 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 119 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

Endast 1:- första månaden
Därefter ordinarie pris 69:-