Dressyr
29 september 2023 11:30

Kyra om Breederspengarna: ”De hjälpte till att köpa gården vi bor på”

Ur arkivetTip Top belönades med den första unghästmiljonen. Kyra Kyrklund ägde bara halva hästen, men prispengarna hjälpte till att köpa gården som Kyra fortfarande bor på.

Kyra om Breederspengarna: ”De hjälpte till att köpa gården vi bor på”
Första unghästmiljonen delas ut till Tip Top. Kyra Kyrklund minns händelsen. Foto: Krister Lindh

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Minns du miljonen, Kyra Kyrklund?
– Ja. Hälften av pengarna gick till ägaren och hälften till uppfödaren. Jag ägde bara hälften så jag fick 250 000 kronor, vilket inte är att spotta på inom dressyren.
– Jag red Tip Top från det att han var tre-fyra år och köpte honom när vi flyttade till England. Det var en häst med mycket gummi och väldigt mycket gång, och han var jättefin att tävla för han tittade inte på någonting, men var pigg och glad. Jag hade honom tills han var åtta år, då en amerikansk elev, Leslie Morse, sökte en häst. Samtidigt hade jag Max som var ungefär lika gammal, och Max kändes mer som min häst även om Tip Top hade bättre gång, så vi sålde Tip Top. Han var sedan med när det amerikanska laget tog brons i VM.
– Pengarna hjälpte till att köpa gården vi bor på i England.

Fakta

Första unghästmiljonen

  • Vad? Första unghästmiljonen delas ut vid Breeders.
  • Vilka? Kyra Kyrklund och Tip Top 962 (f -94 e Master-Chagall, uppf Poul Erik Lang).
  • Var? Flyinge.

Denna artikel publicerades första gången i Ridsport nummer 16/2023.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym