Hoppning
16 mars 19:47

Österlen och Halmstad premiärvinnare i elitserien

Folksam elitallsvenskaÖsterlens Ridklubb och Halmstad Sportryttarförening är årets första vinnare i Folksam elitallsvenska som började i två zoner på söndagen. "Vi är självklart taggade på att försvara vårt SM-guld," säger Mathilda Hansson i Österlens vinnarlag.

Österlen och Halmstad premiärvinnare i elitserien
Mathilda Hansson. Foto: Gitte Lindskog

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Ängelholms Ryttarförening var värd för första omgången i elitseriens zon Syd med åtta lag till start.

Vi har ett väldigt starkt lag med fantastiska lagledare som alltid är där.

Tre lag gjorde upp i en omhoppning och där var både Österlens Ridklubb och Lunds Civila Ryttarförening felfria ännu en gång. Det var jämnt när det gällde tiden men Österlen vann med en sekund tillgodo.

I det vinnande laget ingick Mathilda Hansson/Camblin Colorado, Linnea Ericsson-Carey/Picobello Z, Selma Hammarström/Unity F och Shane Carey/Joker Ask.

– Jag hade en fin grundomgång som jag är väldigt nöjd med, det var rytmiskt och hon hoppade super, berättar segerlagets Mathilda Hansson som var felfri i grundomgången men trillade av lite snopet i omhoppningen.
– Jag gjorde ett misstag vilket resulterade till ett missförstånd mellan mig och min häst där jag fick tugga grus, fortsätter hon.
– Men min häst hoppade fantastiskt och jag ser det som ett bra lärande för framtiden. Trots mitt misstag i omhoppningen räddade resten av mina lagkamrater upp det.

Vill försvara sitt SM-guld

Österlens Ridklubb tog hem guldet på lag-SM i Falsterbo förra året, och det guldet vill gänget försvara i år.
– Att vinna i dag kändes fantastiskt. Vi har ett väldigt starkt lag med fantastiska lagledare som alltid är där, fortsätter Mathilda Hansson.
– Vi är självklart taggade på att försvara vårt SM-guld så målet är att kvala in till finalen i lag-SM och göra så bra ifrån oss där som möjligt.

Resultat, Ängelholm

Borås Fältrittklubb arrangerade första omgången av elitseriens zon Väst. Åtta lag kom till start och hälften av dem nollade grundomgången och tog sig vidare till en omhoppning. Där var både Halmstad Sportryttarförening och Föreningen Fjärås Hoppryttare nolla igen, men Halmstad var ungefär tre tiondelar snabbare än Fjäråsgånget.

I segerlaget ingick Lucas Arvidsson/Uva Hästak, Linn Arvidsson/Clark Kent HE, Wilma Lundvall/Rasputin K2 och Niklas Arvidsson/Kannavera BC.

Resultat, Borås

I elitseriens omgång 1 och 2 rider tre ekipage på hinderhöjden 1,30 och ett ekipage på 1,25.

Datum och platser för alla zoner
Alla deltagande föreningar
Fullständiga regler för Folksam Elitallsvenska 2025

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Just nu 78 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym