SIHS 2022Det blev två regerande svenska mästare i dressyr och hoppning som vann de två ponnyfinalerna på Friends. "Det har varit ett stort mål för mig att rida här på Friends Arena", säger 12-åriga Wilma Holmgren som vann ponnyküren.
Ponnymästarna visade klassen på Friends

Wilma Holmgren krönte 2022 med att ta en seger på Friends, ett år då hon blev svensk mästare i ponnydressyr kategori D grupp 1 tillsammans med just HB Dancing Daylight, och dessutom red hem guld i lag-SM tillsammans med laget från Lindelunda Sportryttare.
Ekipaget vann finalen med 74,600 procent.
Ponnyn Dancing Daylight har tävlat på Friends förut, med sin tidigare ryttare Elliot Nilsson, men för Wilma var det debut på arenan.
– Det var en sån mäktig känsla, hela tiden, säger Wilma till Svenska Ridsportförbundets hemsida.
Tvåa i küren blev Ronja Kardos, Cerwin’s Vega, Willands Ryttarförening, med 73,100 procent.




På söndagen avgjordes också finalen i ponnyhoppningen Prins Carl Philips pris, där kvalen pågått sedan i våras. Fyra av de åtta finalekipagen satte nollan i klassen som gick i MsvB, och snabbast i fas två var 13-åriga Mathilda Hansson från Flyinge Ryttarförening och Unsphinx D’hurl ’Vent.
Tidigare i år blev ekipaget svenska mästare utomhus i kategori D.
Tvåa i hoppfinalen blev Ophelia Jenderholt och Pat’s Choice.
Resultat Prins Carl Philips pris
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på