Ponny
16 juli 2016 12:03

Selma tog täten i ponny-SM

(Uppdaterad) EM-aktuella Selma Hammarström, definitivt en av favoriterna, tog ledningen när årets ponny-SM i fälttävlan inleddes på Flyinge under fredagen. Hon är kvar i ledning efter felfri terräng.

Selma tog täten i ponny-SM
Efter felfri terräng behåller Selma Hammarström och Sligo Fortunus ledningen i ponny-SM. LottaGyllensten

72,78 procent i dressyren med Sligo Fortunus innebar 40,8 straff som bas inför lördagens terräng.

Ledningen är dock mycket knapp. Med nästan lika bra dressyr – 72,59 procent – ligger Anna Kallings Larsson och Cob Flight hack i häl på 41,1 straff.

Uppdatering
Den ställningen kvarstår men är lite ändrad när det gäller siffror. Selma Hammarström var felfri i lördagens terräng och är kvar på 40,8 straff. Anna Kallings Larsson drog på sig tidstraff i terrängen och står på 41,9 inför söndagens banhoppning.
Resultat

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym