Ridsport Play
5 november 13:20
Ridsportplus

Små marginaler när Linda vann 7-årsklassen

Jönköping Horse Show"Jag såg Douglas tid och tänkte att det var omöjligt att slå, men jag gjorde vad jag kunde. Och min häst är väldigt snabb." Det säger Linda Heed som vann 7-årsfinalen på Elmia en tiondels sekund före Douglas Lindelöw.

Små marginaler när Linda vann 7-årsklassen
Där satt den! Linda Heed och Simona VS red hem 7-årsfinalen. Foto: Kim C Lundin

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

Det var inte första gången det blev en championatsvinst för Simona VS (SWB sto f-16 e Stakkato – Escudo I uppf/äg Viksbergs Säteri AB). I fjol vann hon både Breeders och Elmia och på söndagen stod hon och Linda Heed som segrare efter en omhoppning det rök om.

Linda Heed Simona Vs
Linda Heed och Simona VS i den rafflande omhoppningen på 1,40. Foto: Kim C Lundin
Douglas Lindelöw Asterix De Couleur
Douglas Lindelöw och Asterix de Couleur fick till en snabb omhoppning. Foto: Kim C Lundin
Mattias Andersson Calestro 1463
Mattias Andersson och Calestro 1463 siktar redan i språnget mot nästa hinder. Foto: Kim C Lundin

Douglas Lindelöw och Asterix de Couleur var en av de nio felfria som gick till omhoppning, och gjorde en snabb sådan. Linda Heed hade fördelen av att starta sist och tog chansen när den gavs. Hon var i mål på 32,30 mot Douglas 32,40.

− Jag trodde inte att Douglas tid gick att slå, men jag gjorde så gott jag kunde och det räckte uppenbarligen, säger en glad Linda Heed efter segern, en seger som betyder mycket för både henne och uppfödarna.
− Jag rider flera hästar åt Viksbergs säteri, och de är deras flaggskepp, så en seger är jätteviktig för dem, och för mig är det jättekul att få vinna på hemmaplan, säger Linda som tävlade i Riyadh förra helgen.

Hur det blir i framtiden med henne och Simona vet hon inte.
− Hon har gått allt och är fantastiskt bra så vi får väl se vad som händer.

Efter tvåan Douglas Lindelöw placerade sig Mattias Andersson och premierade hingsten Calestro som trea med en felfri omhoppning 28 hundradelar efter Linda.

Linda Heed Simona Vs
Linda Heed med Simona VS och uppfödaren Per Inge Birgersson. Foto: Kim C Lundin
Douglas Lindelöw Asterix De Couleur
Douglas Lindelöw och Asterix de Couleur. Foto: Kim C Lundin
Mattias Andersson Calestro 1463
Mattias Andersson och Calestro 1463 slutade på bronsplats i 7-årsklassen. Foto: Kim C Lundin

Resultat

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 93 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym

Ridsport digital

99:- i månaden