Avelsnyheter
18 maj 2020 14:37

SWB startar ny avelspodd

Ny kanal"Eftersom avel är så brett så finns det så oändligt mycket att prata om". Det säger Gustaf Johansson, som tillsammans med Emma Thorén Hellsten ska leda SWB:s nya avelspodd.

SWB startar ny avelspodd
Inspelningarna pågår för fullt - om några veckor släpps SWB:s nya avelspodd. Foto: iStock

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Uppfödaren Gustaf Johansson och avelsledaren Emma Thorén Hellsten har startat SWB Avelspodden, där tanken är att diskutera avel.
– Det är ju ett jättebrett område. Men vi kommer att diskutera hingstval eller ja, val av avelsmaterial, genetiska effekter, ärftliga sjukdomar, vad som händer på seminstationen, dräktighet, förlossning, fölbedömning, unghästtester – mängder med ämnen, hela skalan, berättar Gustaf Johansson.

Hur kom det sig att det blev just en podd?
– Vi har diskuterat det mycket inom SWB, att vi måste nå ut med mer information, att kommunicera mer med avelsintresserade. Visst, det finns mycket information på vår hemsida men vi behöver fler kanaler. Tillsammans kan jag och Emma förhoppningsvis komplettera varandra – Emma är avelsledare som kan allt med avelsindex och hela den biten, och jag som är uppfödare med hingststation och mottagarstation och får 15-20 föl om året – och fylla avsnitten med vettig information och vår syn på saken.

Kommer ni att bjuda in gäster till podden?
– Ja det är tanken, att ta in gäster när det rör ämnen som jag och Emma kanske kan, men där det finns andra som kan det ännu bättre. Vi vill att det ska vara en så informativ och faktabaserad podd som möjligt.

När släpps de första poddavsnitten?
– Vi håller på och spelar in för fullt nu, planen är att släppa de första avsnitten i slutet av maj. Då kommer det att finnas ett par klara avsnitt från start. Man hittar poddavsnitten på SWB:s Facebooksida och på vårt Instagramkonto ”swbavelspodden”.

– Vi vill väldigt gärna att folk ska ställa frågor till oss, inför nya avsnitt, och även komma med förslag på ämnen som lyssnarna vill att vi ska prata om i kommentarsfälten. Eftersom avel är så brett så finns det så oändligt mycket att prata om. Målet är att engagera lyssnarna, och att folk ska kunna ha det här som en kanal att hämta information ifrån, avslutar Gustaf Johansson.

Visa det här inlägget på Instagram

 

Nu är vi på G! Första avsnittet är inspelat och kommer snart ut till er lyssnare. #swbsåklart

Ett inlägg delat av SWBavelspodden (@swbavelspodden)

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Just nu 78 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym