UppfödningÄr det någon skillnad på forskningens rön och praxis när det gäller avvänjning av föl? Ridsport har frågat tre uppfödare hur de separerar ston och föl, och fått svar som skiljer sig lite åt beroende på hästarnas ras.
Tre uppfödare om hur de vänjer av fölen

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.
Redan prenumerant?
Aldrig skapat ett digitalt konto?
Ridsport ringde upp Eva Gudmundsson och Louise Nyberg, som båda föder upp varmblodshästar för tävling, och Jenny Gunnarsson som är shetlandsuppfödare. De tre fick svara på följande fem frågor:
1. Vid vilken ålder vänjer du av fölen?
2. Varför just då?
3. Hur går avvänjningen till?
4. Om du provat; upplever du skillnader på föl som vants av tidigare jämfört med senare?
5. Håller du dig uppdaterad på forskning kring avvänjning?
”Samtliga föl flyttas på en gång”

Eva Gudmundsson, Flemminge gård , Vikbolandet.
1. När det yngsta fölet är cirka sex månader.
2. Av praktiska skäl. Det brukar vara strax efter nyår. Man säger att sugreflexerna avtar vid cirka sex månader och det är ju viktigt med tanke på luftsnapp, krubbitning och liknande.
3. Samtliga föl flyttas på en gång. De har gått tillsammans sedan de var fem dagar gamla.
4. Vi har aldrig medvetet kortat av tiden, men vid något tillfälle har stoet avlidit runt fyra månader och det har gått bra. Är dock övertygad om att det till stor del beror på att fölen lever i sin vanliga flock men utan sina mammor.
5. Ja.
”Jag separerar dem rätt av”

Louise Nyberg, LN Horses, Nederländerna.
1. När de är minst fem månader.
2. Fölet börjar bli självständigt och äter både hö och pellets bra och det är tid för stoet att få egen tid igen och få vila sig inför nästa föl.
3. Jag separerar dem rätt av, släpper ihop fölet med en eller flera fölkompisar. Släpper ut stoet tillsammans med andra ston i vinterhagarna. De gnäggar en liten stund och är sedan väldigt nöjda och lugna med sina nya kompisar. Jag har aldrig haft problem med att fölen eller stona varit stressade av att separera rätt av. Tvärtom tycker jag att de stressar mindre och blir mer upptagna av att tänka på sina nya kompisar än att de ska stå och skrika efter varandra i samma stall i flera veckor.
4. Upplever ingen skillnad.
5. Ja.
”Ser bara fördelar med att låta dem gå kvar länge”

Jenny Gunnarsson, Bobergs stuteri, Motala (shetlandsponny).
1. 9-13 månader. Ofta runt 11 månader.
2. Beroende på om mödrarna är dräktiga igen (fölen går kvar tills strax innan fölning), kön på fölen (om jag har ett enda hingstföl och resten stoföl så får även han gå kvar ett tag till i flocken) och stonas hull. Om hingstungarna är för besvärliga mot övriga i flocken så skiljs de ifrån.
3. Abrupt. De avvanda fölen får gå tillsammans med varandra och ihop med några unghästar eller äldre stabila individer.
4. Jag har inte vant av tidigt, men utifrån andras hästar i min närhet så ser jag bara fördelar med att låta dem gå kvar längre. Viktigt att de får gå med jämngamla att leka med, samtidigt som de får visa respekt för äldre individer. Då blir de lättare för oss människor att hantera och sen träna.
5. Ja, och jag är själv agronom, där etologi ingår i utbildningen. Jag utgår från hästens naturliga beteende/flockstruktur och försöker i möjligaste mån anpassa min hästhållning efter det.
Den här artikeln publicerades först i Ridsport nr 21/2024.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på