GHS 2025Nu är det klart att världsstjärnan Cathrine Laudrup-Dufour tävlar i Göteborg och Scandinavium om ett par veckor. "Jag älskar den här tävlingen, det är en av mina favoriter och jag känner mig alltid otroligt välkommen," säger danskan.
Världstvåan till GHS med sin OS-häst

Danska Cathrine Laudrup-Dufour och Mount St John Freestyle (HANN sto f -09, e Fidermark-Donnerhall 11, uppf Stephan Kurz, äg Laudrup-Dufour & Zinglersen Aps, Mount St John Equestrian Llp) har radat upp framgångar sedan de gjorde gemensam internationell tävlingsdebut i december 2023. Det handlar bland annat om silver i lag på OS i Paris och seger i Lövsta Top 10 Dressage i Stockholm förra året.
Freestyle känns så fräsch. Hon är glad och bekväm i träningen.
Nu berättar arrangören av stortävlingarna i Göteborg att det populära ekipaget kommer till Scandinavium för att tävla i världscupen där.
– Freestyle känns så fräsch. Hon är glad och bekväm i träningen och jag är så stolt över att hon tycker att det är så roligt att jobba. Jag känner mig också väldigt lyckligt lottad över att publiken verkar älska henne, säger Cathrine Laudrup-Dufour i pressmeddelandet.
Vann i Herning
Ekipaget vann premiären av säsongens världscup på hemmaplan i Herning, och Göteborg blir stopp nummer två på touren för dem.
– Jag älskar den här tävlingen, det är en av mina favoriter och jag känner mig alltid otroligt välkommen. Publiken är så stöttande och respektfull mot alla. Arenan känns alltid fantastisk och när hästen tycker om den blir det en otroligt härlig känsla.
Skulle Cathrine Laudrup-Dufour vinna i Göteborg tar hon ett stort steg närmare en biljett till finalen i Schweiz första helgen i april. Inför tävlingarna i Göteborg ligger hon på plats 33 i den västeuropeiska ligan med 20 poäng.
Nio ryttare från den västeuropeiska ligan får en plats i finalen. Titelförsvararen, som är direktkvalad räknas inte in bland de nio och är i år svenske Patrik Kittel.
Meriterade utmanare
I Göteborg utmanas Cathrine Laudrup-Dufour och Mount St John Freestyle av bland annat lagkamraten på OS, Nanna Skodborg Merrald, och välmeriterade tyskan Dorothee Schneider.
– Vi är väldigt glada för hur det här startfältet utvecklar sig. En världsstjärna är vad alla arrangörer vill ge till publiken och att vi har ett startfält av den här kalibern känns ju bra, säger tävlingsledaren Tomas Torgersen i pressmeddelandet.
Fler startande i världscupdressyren i Göteborg presenteras inom kort. Stortävlingarna rids mellan 19 och 23 februari och värdscupdressyren har sin Grand Prix på fredagen och kür på lördagen.
Allt om västeuropeiska ligan hos FEI
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på