Hoppning
6 juli 2024 20:57
Ridsportplus

VDL – förvirrande förkortning

HoppningBåde VDL och VDL Groep förekommer som tillägg till namnen på välkända hopphästar från Nederländerna. Men vad betyder det egentligen, och är det samma företag bakom namnen?

VDL – förvirrande förkortning
Hingsten Cardento är en av de allra mest kända VDL-hästarna – här med Peter Eriksson vid VM 2002. Foto: Roland Thunholm

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

    Att VDL och VDL Groep blandas ihop är inte så konstigt, men det är två helt skilda verksamheter. Båda företagsnamnen bygger på förkortningar av grundarens efternamn.

    Industriföretaget VDL Groep startades 1953 av Pieter van der Leegte och har i dag mer än 16 000 anställda i 19 länder. Företaget ägs fortfarande av familjen van der Leegte, som är hästintresserad och har en familjemedlem som tävlar i hoppning.

    VDL Groep tillverkar bland annat bussar och lantbruksmaskiner, och är stort inom automation i lantbruket. De har en stor sponsorverksamhet, med allt från kultur till sport, som fotbollsklubben PSV Eindhoven, löpning, landhockey, cykling och ridsport.

    A74q0069
    Geir Gulliksen har i flera år tävlat framgångsrikt på VDL Groep Quattro. Foto: Roland Thunholm

    Under många år har VDL Groep sponsrat olika hoppryttare, tidigare bland andra Maikel van der Vleuten. Nu är det Leopold van Asten som har närmare 15 hästar med VDL Groep som suffix i namnet. Den enda som tävlar på 1,60-nivå är VDL Groep Iron Z (f -13 e VDL Groep Charisma Z-Mr Blue). En annan välkänd sponsorhäst är Geir Gulliksens rosettplockare VDL Groep Quattro.

    Stort inom aveln

    VDL Stud är en av världens största uppfödare och försäljare av både hopp- och dressyrhästar, med ett 50-tal hingstar och ett 80-tal avelsston i sitt program.Stuteriet ägs av familjen van de Lageweg. Fadern Wiepke startade stuteriet 1972 och driver det tillsammans med sin familj och ett antal anställda. 

    VDL har i dagsläget ett par ryttarsamarbeten på internationell nivå. Marlon Modolo Zanotelli har två hästar, hingsten Grand Slam VDL  (e Cardento-Heartbreaker) och en yngre häst. Jur Vrieling rider 10-årige Jourdain VDL (e Zapatero-Darco) som är tänkt som hans häst till OS i Paris.

    Den här artikeln publicerades först i Ridsport nr 11/2024.

    Så arbetar Ridsport

    Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

    BESTÄLL NU

    Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
    Hingstar Online

    Just nu 102 hingstar i vår databas

    Visa alla hingstar
    Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym