Sverige
13 december 2011 18:27

Protestmöte på Ryttarstadion – styrelsen avgick

Den infekterade tvisten mellan ridskolorna och fastighetsbolaget på Ryttarstadion i Stockholm fortsätter. Ett välbesökt extrainkallat årsmöte slutade med att alla i styrelsen utom en avgick.

Tre styrelsemedlemmar i Stockholms Fältrittklubb sitter också i fastighetsbolagets styrelse och SFK:s ordförande är också ordförande i fastighetsbolaget. Valberedningen ville skjuta upp det extra årsmötet till ordinarie årsmöte i februari, men medlemmarna ville troligen snabbare försöka byta ut SFK:s styrelsemedlemmar i fastighetsbolagets styrelse. Men fastighetsbolagets styrelse är intakt till bolagets årsmöte nästa år, och det är inte säkert att nästa ordförande i fastighetsbolaget representerar SFK.

De två ridskolorna på Ryttarstadion fick sina hyreskontrakt uppsagda av fastighetsbolaget 2010. Anledningen var villkorsförändringar och en hyreshöjning från 550.000 kr/år till 750.000 kr/år. Detta accepterade inte ridskolorna och ett kontraktslöst tillstånd inträdde där ridskolorna skulle tvingas flytta vid nyår. I oktober fick man en ny frist av hyresnämnden till 1 juli 2012 för kunna förhandla vidare. Fastighetsbolaget har klargjort att det ska finnas ridskoleverksamhet på Ryttarstadion tillsammans med andra verksamheter även i fortsättningen, men om förhandlingarna strandar totalt kan det bli nya entreprenörer i stallarna nästa år.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym