PolitikSnart är det dags för årets Hästriksdag. I år handlar det bland annat om hästvälfärd och företagande.
Dags för hästriksdag med hästvälfärd på programmet

Det är LRF Häst och Riksdagens Hästnätverk som bjuder in till Hästriksdag den 16 maj på Flyinge. Detta berättas i ett pressmeddelande.
Under dagen kommer det bland annat att hållas panelsamtal kring hästvälfärd och företagarfrågor. Flera av hästnäringens olika organisationer samt medlemmar i nätverket kommer att ha företrädare på plats. Det handlar bland annat om LRF:s förbundsordförande Palle Borgström, Alexandra Anstrell (M) som är ansvarig för riksdagens hästnätverk, samt ett antal riksdagsledamöter, däribland Angelika Bengtsson (SD), Anna Wallentheim (S) och Louise Aklund (L).
Riksdagens hästnätverk är ett nätverk i riksdagen öppen för alla riksdagsledamöter och tjänstemän. Här lyfts olika hästnäringsfrågor och arrangeras seminarium och studiebesök.
LRF Häst är en branschavdelning inom LRF som samlar hästnäringen för att gemensamt arbeta för hästföretagarnas förutsättningar. Bakom LRF Häst står bland annat Svensk Travsport, Svenska Ridsportförbundet, Svenska Hästavelsförbundet (SH), Distriktshovslagarna (DH), Ridskolornas Riksorganisation, Swedish Warmblood Association (SWB), Travklubben Sleipner och Hästnäringens Nationella Stiftelse.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.











Följ Ridsport på