Bekänna färgEM eller inte för Henrik von Eckermann? Det avgörs i helgen vid Paris GCT-tävling, där han tar ut nya stjärnan Minute Man. Här berättar ryttaren också varför Iliana inte är nominerad till EM.
Därför väljer von Eckermann bort Iliana till EM – test för Minute Man i Paris

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
För en månad sedan var Henrik von Eckermann och Minute Man (BWP hingst f -14 e Vigo d’arsouilles-Montender, uppf Dany & Kim van Lombergen, äg Team Minute Man) GP-placerade vid nationshoppningsmeetinget i La Baule.
Det är ett VM nästa år som kan vara en möjlighet, men då ska hon inte gå upprepade mästerskap.
Formen hingsten visar kommer avgöra om det blir EM-start eller inte för ekipaget. Det är Minute Man som Henrik von Eckermann är nominerad med till EM, inte Iliana (KWPN sto f -13 e Cardento-Gentleman, uppf J.A.M. Bocken, äg Dufour Stables AG) som för två år sedan ingick i Sveriges guldlag på EM.
– Iliana kan gå mästerskap, men ska inte göra det två gånger om året, förklarar Henrik von Eckermann för Ridsport i Paris under det pågående Global Champions League-meetinget.
– Hon gick världscupfinalen i våras och gjorde det jättebra [ekipaget kom fyra reds anm], och det är ett VM nästa år som kan vara en möjlighet, men då ska hon inte gå upprepade mästerskap. Man måste hitta en balans med henne, säger Henrik von Eckermann.
Minute Man kom till honom efter övertalning från hans amerikanska hästägare Robin Parsky, som är delägare och själv även äger Henriks toppsto Glamour Girl.
– Jag var tveksam men hon tjatade, och det är jag tacksam för nu, säger Henrik von Eckermann.
Minute Man är den första hingst som han tävlar på hög nivå sedan Coupe de Couer, hans EM-femma från 2011. Minute Man var tänkt till USA:s McLain Ward, som fick hingsten som 7-åring. Den kombinationen klickade dock inte, och McLain lät holländaren Willem Greve ta över. Han red honom i Aachen så sent som för ett knappt år sedan.
– Men i slutänden ville ägarna att jag skulle rida hingsten, förklarar Henrik von Eckermann som själv var tveksam.
– Faktiskt, för jag tyckte inte att han var riktigt min typ av häst. Han är en stor hingst, och det är länge sedan jag red en sådan häst.
”En annan ridstil”
– Det var också hur han ridits innan, Willem hade gjort ett jättefint jobb och byggt upp honom långsamt, men han har en annan ridstil än jag, som rider mer framåt och med hästens huvud uppe.
– Jag var osäker på hur det skulle fungera med ett byte. Men nu är jag jättenöjd med honom, det känns mycket bra och som att vi förstår varandra. Jag ser verkligen fram emot framtiden med honom, säger Henrik, som redan i höstas var GP-placerad i Mexico med honom.
Mycket nerv
– Han har tagit otroliga steg på kort tid, kanske inte alltid resultatmässigt men den känsla som jag får. Från början tyckte jag att han såg lugn och easygoing ut, men han har jättemycket nerv under ytan.
Minute Man har en del avkommor, men har inte varit aktiv i avel på flera år.
I fredagskvällens 1,60-klass, som var en tidshoppning och ingick i meetingets lagtävling Global Champions League, blev Henrik von Eckermann och Minute Man 13:e placerade individuellt med 4 fel i grundomgången. Det räckte också till seger för von Eckermanns lag, Istanbul Warriors som nu ligger sexa av seriens 17 lag när sju av 15 omgångar har ridits.
Startlistor och resultat, Paris
Tv4 Play sänder live
MAX/Eurosport sänder live
GCTV sänder live
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på