Sverige
4 december 2024 16:46
Ridsportplus

Det vill medlemmarna ha – här är motionerna till SvRF:s förbundsstämma

Förslag på regeländringarFlera ridklubbar går samman för att sänka tävlingskostnaderna. En annan föreslår att alla ryttare med tävlingslicens ska kunna få sin verksamhet granskad och en annan vill se en tydligare straffskala. Nu finns motionerna inför Svenska Ridsportförbundets förbundsstämma publicerade. Här kan du läsa mer om förslagen.

Det vill medlemmarna ha – här är motionerna till SvRF:s förbundsstämma
Svenska Ridsportförbundets förbundsstämma äger rum i maj 2025. Foto: Roland Thunholm

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

    Under onsdagen publicerades motionerna inför Svenska Ridsportförbundets förbundsstämma som hålls i hybridform den 10 maj 2025.

    Bland de inkomna motionerna återfinns förslag inom områden som ekonomi, utbildning, tävling och hästvälfärd.

    – Det är fantastiskt att se den drivkraft och det engagemang som finns hos våra medlemmar, föreningar och distrikt. Att vi har fått in hela 29 motioner till årets stämma visar att många vill bidra till utvecklingen av svensk ridsport. Nu inleder förbundsstyrelsen det viktiga arbetet med att behandla motionerna och ta fram våra yttranden, säger Sandra Ruuda, förbundsordförande, i ett uttalande från SvRF.

    Går samman för att sänka tävlingskostnaderna

    Några exempel på motioner som kommit in är de 16 ridklubbar i Halland och Småland som gått ihop med flera förslag för att få ner tävlingskostnaderna.

    I sina motioner resonerar ridklubbarna gällande att lönsamhet för föreningar som vill arrangera tävling och menar att det krävs åtgärder för att föreningarna ska få större andel av intäkterna vid ett arrangemang. Man ser också problemet i att antalet tävlingsstarter minskat generellt de senaste åren, främst på grund av höga kostnader på flera håll i samhället. De konstaterar även att en minskning av antalet starter även ger ökad konkurrens mellan klubbarna om de få ryttare som faktiskt tävlar. Man vill därmed undvika tävlingskrockar, då flera klubbar tvingats ställa in på grund av för få startande.

    Ridklubbarna är ålagda att arrangera tävling minst en gång per år för att få ställa ut tävlingslicens till sina medlemmar, vilket blir en ekonomisk svårighet hos mindre ridklubbar. Klubbarna menar att det måste bli lönsamt att arrangera tävling, så att bredden i sporten inte försvinner. Bland annat föreslås det att sänka priserna på licenser till häst och ryttare som en del i detta arbete. Man föreslår även ett billigare alternativ till Equipe, för tävlingar med färre starter.

    Granska hästhållning

    En annan motion handlar om hästhållning. Här är det Skånes Ridsportförbund som föreslår att alla ryttare med hästar som har licens hos Svenska Ridsportförbundet ska kunna få en granskning av sin verksamhet. Detta skulle innebära att även privata träningsanläggningar skulle kunna kvalitetsäkras på samma sätt som SvRF:s egna föreningar. Detta menar de ska öka transparensen kring både hästhållning och träningsmetoder.

    Vill se en tydlig straffskala

    En motion som kommer från Göteborg och Bohusläns Ridsportförbund handlar om att man vill se en tydlig straffskala gällande olika disciplinära brott. De menar att det finns en otydlighet kring påföljder gällande olika typer av överträdelser, både i samband med ridning, träning eller hästvälfärd så kallad ”Code of Conduct”. Detta menar de skapar osäkerhet hos både ryttare och tränare.

    De föreslår därför att SvRF bör införa en tydligt definierad och kommunicerad straffskala som ska vara tillgänglig för alla och även gälla för licensierade ryttare. På skalan ska man på ett tydligt sätt kunna avgöra vad som gäller kring specifika preskriptionstider och disciplinära åtgärder.

    Här hittar du alla motioner inför stämman

    Så arbetar Ridsport

    Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

    BESTÄLL NU

    Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
    Hingstar Online

    Just nu 101 hingstar i vår databas

    Visa alla hingstar
    Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym